Tsinkimine kaitseb vaid veatult töödeldud rauda

Ain Alvela 07. oktoober 2009, 00:00

Kuumtsinkimise eesmärk on terasmaterjali kaitsmine korrosiooni eest, selle vastupidavuse suurendamine. Lisaks jääb tsingitud pind ka silmale ilus vaadata.

Kaks kitsukesel Eesti turul tegutsevat tsinkimisfirmat, Galv-Est Kuusalus ja Zincpoti kaubamärgi all tegutsev tehas Paldiskis, on loonud konkurentsi, mis peaks meeldima iseäranis teenuse kasutajale - hinnad alanevad, tarneajad lühenevad, paraneb eeldatavasti ka töö kvaliteet ning pakutava hulka lisanduvad uued teenused.

ASi Galv-Est juhatuse liige Viktor Jürgenson märgib, et tsinkimise hind on võrreldes eelmise aastaga kukkunud poolteist korda - kui mullu maksis kilo terase tsingivanni kastmine 7-8 krooni, siis nüüd 5-6 kr/kg. Seda vaatamata tõigale, et tsingi hind Londoni Metallibörsil alates kevadest stabiilselt kerkinud. Jürgenson tunnistab, et tehase tootmismaht väheneb aasta lõpuks mullusega võrreldes 40-45%.

Kui soovtakse saada võimalikult head tsinkimise kvaliteeti, siis on vaja alustada juba tellija soovidest, projekteerija nõuetest ja terase valikust.

"Majandussurutise tingimustes on toodete kvaliteedi küsimus muutunud väga tähtsaks. Sellepärast peaks toote valmistaja olema kursis sellele esitatavate nõudmistega, enne kui see tsinkimistehasesse tuua," räägib Jürgenson. "Head tsinkimiskvaliteeti ei saa igast terasest, kvaliteetselt tsingitud detaile pole võimalik saada, kui varem on materjalihankel eesmärks olnud terase odav hind, selle päritolu pole teada või kasutatakse materjali korduvalt."

Jürgensoni selgituste kohaselt tuleb hea tsinkimistulemuse saavutamiseks toodete valmistamisesse kaasata projekteerija, kes on teadlik protsessi omapärast, näiteks tsinkimiseks vajalike õhutusavade olemasolust ning nende õigest paiknemisest.

Näiteks paisub õhk kinnises õõnsas detailis kuni 1600 korda. Sellepärast on avade olemasolu ja nende õige paigutus kõrgendatud tähelepanu all. Samuti on tähtis, et tsink pääseks kiiresti avadest sisse ja välja, sest sellest sõltub tsingi kulu ja teenuse maksumus.

"Tähtis on ka keeviste kvaliteet, vigasid seal ei pruugi palja silmaga nähagi," hoiatab Jürgenson. "Ebakvaliteetsesse keevisesse voolab hape sisse ja toote tsinki kastmisel hakkab see sealt välja keema, mis takistab tsingi reageerimist rauaga. Hiljem hakkavad ebakvaliteetsed keevised kiiresti roostetama."

Ühes tootes kasutatavate eri paksustega materjalide puhul võib kvaliteet kõikuda, sest toote tsinki kastmise aeg on üks, samas üks osa peaks tsingis olema pikemalt, teine aga lühemalt, selgitab Jürgenson.

Tsink on hõbedavärvi metall, mis on rauaga võrreldes keemiliselt aktiivsem. Just see omadus tagab tsingitud terasele tsinkimata terasest kõrgema kaitsemehhanismi.

Kui tsingitud teraspinnale tekib defekt, mis ulatub teraseni, siis tsink ohverdab ennast - vigastatud koht kattub tsingisooladega, viimased aga takistavad raua korrodeerumist.

Tsink võtab selles protsessis endale anoodi omadused, samas, kui teras muutub katoodiks. Täpselt vastupidine reaktsioon toimuks juhul, kui tsingi asemel oleks nikkel.

Siiski ei ole tsingiga kaetud teras täielikult ja piisavalt kaitstud, sest nii nagu kõik metallid, korrodeerub ka tsink, kusjuures kõige ohtlikumad on tsingile happed, eelkõige vääveldioksiid, aga ka näiteks soolane merevesi. Tsingikate muutub koos sool- või väävelhappega vees lahustuvaks - tekivad tsingisoolad, mis vihmaga maha loputatakse. Seega pole tsingikate igavene, vaid kulub ajaga maha ning vajab seetõttu lisakaitset (tsingitud pinna värvimine).

Tsingitud detaile kasutatakse maailmas mitte ainult korrosioonikindluse eesmärgil, vaid järjest enam ka arhitektuursetel ja dekoratiivsetel eesmärkidel.

Sestap tõime turule tsingitud detailide passiveerimisteenuse. Tegemist on spetsiaalse akrüüllahusega, millega tsingivannist tulnud detaile töödeldakse. Selle protsessi tulemusena saab tsingitud detail õhukese lisakihi, mis omakorda kaitseb tsinki oksüdeerumise eest.

Kui siiani tuli värvimisele minevaid kuumtsingitud detaile eelnevalt mehhaanilist puhastada ja karestada, siis passiveeritud detailid on kohe valmis värvimiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing