Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ülemused muudab kurjaks ebakindlus

14. oktoober 2009, 12:50

Kui ülemus tunneb, et töö käib talle üle
jõu või mõistuse, võib ta hakata alluvaid terroriseerima, leiti uues California
ülikoolide tehtud uuringus.

Teadlased leidsid otsese seose ülemuste ja juhtivtöötajate ebakompetentsustunde ja agressiivsuse vahel. Neljast erinevast uurimusest kogutud andmete põhjal kirjutatud artikkel avaldati ajakirja Psychological Science novembrinumbris, kirjutas Physorg.

Ülemustepoolset terroriseerimist, karjumist või halvustamist on pidanud taluma rohkem kui kolmandik Ameerika palgatöölistest. Uue uurimuse kohaselt ei ole ülemuste ülbuse põhjuseks ambitsioonikus ja vajadus oma positsiooni kindlustada, nagu varem arvati.

"On väga oluline teada, millal ja kuidas võim terroriseerimiseni viib, sest see probleem on ühiskonnas laialt levinud,“ ütles uurimuse esimene autor Nathanael Fast.

Käitumise uurimiseks korraldati rollimänge, kust selgus, et ennast ebakindlalt tundvad osalejad hakkasid ilma põhjuseta saboteerima oma alluvate võimalust raha võita. Teises katses nõudsid enda ebaadekvaatsust tajuvad osalejad, et alluva vale vastust küsimusele karistataks valju ja häiriva heliga, kuigi neil oli võimalus valida ka vaikus või vaikne heli.

Teadlased ei hinnanud osalejaid mitte objektiivse kompetentsi mõõtmise järgi, vaid lähtusid nende enesehinnangust. Nii said nad uurida, kuidas eneseväärikus ja enesekindlus on seotud käitumisega töökohas.

"Ebakompetentsus üksi ei vii agressiivsuseni,“ ütles uurimuse kaasautor Serena Chen. „Alluvate terroriseerimiseni viib kombinatsioon suure võimu ja vastutusega töökohast ja hirm, et inimene ei saa oma ülesannetega hakkama. Meie andmed näitavad, et agressiivsuse põhjuseks on eelkõige madal enesehinnang.“

Uurimuse kohaselt ei pruugi ülemuse meelitamine ja kiitmine olla seega parim viis tigeduse leevendamiseks. „Huvitav ja irooniline on, et kuigi kiitus võib ülemusele rõõmu teha, võib see samal ajal tekitada ka ebakompetentsustunde ning reaalsusega kontakti kadumise,“ kirjutatakse uurimuses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. October 2009, 13:02
Otsi:

Ava täpsem otsing