Raasuke: Läti majandus saaks devalveerimisega hakkama

16. oktoober 2009, 09:30

Swedbanki finantsjuht Erkki Raasuke ütleb
täna Rootsi majanduslehes Dagens Industri avaldatud intervjuus, et kontrollitud
devalveerimine Lätis võib majanduse isegi kiiremini august välja tuua.

Vastuseks küsimusele, kuidas võimalik devalveerimine Lätis Swedbanki mõjutaks, ütles Raasuke, et devalveerimine võib toimuda mitmel moel. Kõige negatiivsem oleks valuutakursi kontrollimatu nõrgenemine, millel oleks inimeste varale laastavad tagajärjed ning kus kõva hoobi saaks ka Swedbank.

Samas on ka teine alternatiiv – euroreeglid ehk lati kauplemine Euroopa vahetuskursimehhanismis ERM2 võimaldab valuutakursi muutust 15% ulatuses. Läti on praegu lati kursi fikseerinud kitsamas kauplemiskoridoris.

„Kui me usume, et Läti suudab tõepoolest oma reformid läbi viia ning otsustab seejärel ikkagi devalveerida, saab see põhimõtteliselt toimuda ka ERM2 raamides, kui devalveeritakse 15%, arvates, et see on vajalik. Investorite usalduste taastamiseks võib see toimuda IMFi abiga, Skandinaavia riikide abiga ja Euroopa Liidu abiga hästi planeeritud protsessina,“ ütles Raasuke.

Swedbankile tähendaks see Raasukese sõnul laenukahjumite realiseerumist varem, kuid kokkuvõttes kahjumite kogusuurust see ei muudaks. „Seejärel võiks toibumine olla isegi kiirem ning riskijulgus taastuks,“ ütles Raasuke.

Kontrollimatu devalveerimine põhjustaks aga Läti naaberriikides nii eraisikute kui ettevõtjate seas suure usalduskriisi oma valuuta vastu ning kui neil riikidel õnnestubki devalveerimist vältida, siis järgneks tõenäoliselt siiski majanduse „euroiseerimine“.

Raasuke tunnistab intervjuus ka, et Balti riikides hoogsa laienemise ajal tegi Swedbank turu küpsust hinnates omajagu vigu.

Raasuke: ma ei öelnud, et Läti peaks devalveerima

Äripäevale antud kommentaaris ütles Raasuke, et Dagens Industri artikli tonaalsus oli õige aga pealkiri oli võetud ainult ühest küsimusest ja konteksti väline. Swedbanki finantsjuhi sõnul puudutas tema ettekanne Eesti Kaubanduskojas Rootsis hoopis Eesti ja Rootsi majanduse väljavaated ja missugused on omavahelised seosed ja erinevused. "Selles teemas ei ole ma mitte midagi rohkem valmis kommenteerima, sest see on täiesti beyond the point," sõnas Raasuke Läti lati devalveerimise teemale viidates.

Ta rõhutas, et Läti devalveerimise teemat ei saa ühe või kahe lausega kajastada, sest nii pealiskaudne lähenemine oleks vastutustundetu. „Mina ainult arendasin ajakirjaniku küsimuse teemat edasi, kuidas see võiks toimuda, missugustel eeldustel, mis võiks olla selle kaasmõjud. Kindlasti ei ole ma öelnud, et Läti peaks devalveerima," rääkis Raasuke sellest, kuidas Rootsi meedias Läti lati devalveerimise teema üles võeti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. October 2009, 18:13
Otsi:

Ava täpsem otsing