Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arvamus: aitame 22 miljonil töötul uus töö leida

17. oktoober 2009, 11:50

Suvega kasvas 27 Euroopa Liidu riigis
töötute arv peaaegu 22 miljonini ehk 9%-ni tööjõust – see on kõrgeim tase ligi
10 aasta jooksul.

Seda olukorda arvestades on tähtsam kui kunagi varem korraldada ürituste sari, mis ergutataks inimesi tööd otsima. Komisjon toetab sel eesmärgil enam kui 500 tööhõivemessi, seminari, loengu, töötoa ja kultuuriürituse korraldamist kogu Euroopas.

Kõigi nende ürituste eesmärk on toetada tööotsijaid töö otsimisel väljaspool koduriiki. Tööjõu liikuvus võib parandada tööturgude ja Euroopa siseturu efektiivsust ning kõrvaldada pidurid majanduskasvu teelt. Kui paljusid piirkondi on tabanud tööpuudus, siis teistes riikides ja piirkondades tuntakse puudust mitmetest oskustest.

Üritustel koondnimetusega „Euroopa 2009. aasta tööhõivepäevad“ osalevad paljud organisatsioonid – kohalikud ettevõtted, avaliku ja erasektori tööhõivetalitused, ametiühingud, tööandjate organisatsioonid, kõrgkoolid, õppe- ja koolituskeskused ning kaubanduskojad. Oodatakse üle 200 000 osaleja.

Õigete oskuste omamine ja/või sobiv haridus võivad aidata inimesel pärast kooli kiiresti tööle asuda, karjääriredelil edasi liikuda, leida pärast töökaotust uus töö või leida tööd perspektiivikamal kutsealal.

Kui lisaks sellele ollakse valmis töö leidmiseks ka elukohta vahetama, suurenevad eduvõimalused tunduvalt. Eurobaromeetri uuringu andmeil leidis 59% töötutest teise riiki elama asudes töökoha 12 kuu jooksul. Kodumaale jäänutest leidis töökoha ainult 33%.

Tööhõivepäevade üritusi korraldatakse EURESe kaudu, mis on Euroopa Komisjoni, 31 Euroopa riigi (EL ja Norra, Island, Liechtenstein ja Šveits) tööhõivetalituste ja teiste partnerorganisatsioonide koostöövõrgustik.

EURES pakub teavet, nõuandeid ja töövahendusteenuseid nii tööotsijaile kui tööandjaile, samuti kõigile kodanikele, kes soovivad kasutada isikute liikumisvabadust Euroopas.

Piirialadel on sellel võrgustikul oluline roll teabe pakkumisel ja abi osutamisel töötajatele ja tööandjatele mitmesuguste piiriülese töölkäimisega kaasnevate probleemide lahendamiseks.

Osalevates riiklikes tööhõivetalitustes töötab üle 750 EURESe nõustaja ning veebisaidil (eures.europa.eu) pakutakse vabu töökohti 31 riigist, huvitatud kandideerijate CVsid ning teavet elamise ja töötamise kohta teises riigis.

Praegu on veebisaidil registreeritud ligikaudu 800 000 vaba töökohta, rohkem kui 300 000 CVd ja 19 000 tööandjat.

Kriisiolukorras on EURESe teenuseid hakatud kasutama varasemast rohkem – eelmisel kuul oli veebisaidil rekordilised 2,8 miljonit külastajat – just sel põhjusel, et tööjõu liikuvusel on nii oluline roll töövõimaluste loomisel ja spetsialistide puuduse korvamisel, näiteks kvalifitseeritud teadlaste, inseneride ja IT-töötajate osas.

Ka tööotsijate ja potentsiaalsete tööandjate vajadused on selgelt muutunud. EURES on oma esimese 15 tegevusaasta jooksul täitnud tõhusalt tühimikke teabe kättesaadavuses. See oli ja on praegugi üks olulisi geograafilist liikuvust takistavaid tegureid; eelkõige tööotsijad vajavad elukoha vahetamisel informeeritud otsuse tegemiseks teavet.

Nüüd aga peab EURES – koos 2009. aasta tööhõivepäevadega – vahendama oskuste sobitamist vabade töökohtadega. Kui Euroopa soovib säilitada eelolevatel aastatel oma tootlikkust ja konkurentsivõimet, on olulisteks teguriteks kohanemine muutustega ning õige tasakaalu tagamine tööjõuturu vajaduste ja pakkumise vahel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2009, 11:54
Otsi:

Ava täpsem otsing