Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Euroopa rahandusministrid otsustasid luua finantskriise ennetava nõukogu

20. oktoober 2009, 18:19

Täna Luksemburgis toimunud Ecofini
kohtumisel astusid Euroopa Liidu rahandusministrid pika sammu edasi tulevaste
finantskriiside ärahoidmiseks ning nende efektiivsemaks lahendamiseks.


Ministrid leppisid kokku Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu toimimise põhimõtetes, teatas rahandusministeerium. Euroopa Keskpanga juures tegutsev nõukogu hakkab hindama ja analüüsima süsteemseid piiriüleseid riske ELi finantssektoris. Nõukogu saab õiguse anda riikidele, riikide gruppidele või järelevalveasutustele hoiatusi ja soovitusi.
„Meile kui rahvusvahelisi pangandusgruppe võõrustavale riigile on oluline tähelepanu pööramine süsteemsetele riskidele finantsturul,“ kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi. „Otsus parandab koostööd asjasse puutuvate asutuste vahel, tõstab kindlustunnet finantssektoris. Samas on oluline tagada, et nõukogu ei hakkaks hoiatusi ja soovitusi jagades üle reageerima. Usun, et saavutatud kokkulepe on selles osas tasakaalukas.”
Finantskriis osutas mitmele puudujäägile ELi kriisijuhtimise raamistikus. Need puudutavad finantskoormuse riikidevahelist jaotamist, pankade päästemeetmete ja restruktureerimis-kavade erisusi, hoiuste tagamise skeemide ebaühtsust, finantsjärelevalve asutuste puudulikku koostööd jm.
Rahandusministrid sätestasid edasised lähiaja tegevused ja ajakava nende nõrkuste kõrvaldamiseks. Loodi spetsiaalne liikmesriikide vaheline töögrupp, kes sai ülesande välja pakkuda konkreetseid ettepanekuid. Esmajärjekorras hakkavad rahandusministrid detsembris töögrupi sisendi põhjal arutama rahalise koormuse jaotuse põhimõtteid.
„Täna kokkulepitud tegevuskava võib tunduda küll bürokraatlik loetelu protseduuridest, kuid see mõjutab kõiki meie hoiustajaid, laenuvõtjaid ja maksumaksjaid,“ selgitas Ligi. „Toetan edasistes läbirääkimistes kohustuste ja vastutuse tasakaalustatust. Eesti on küll üks vähestest riikidest, kes pankade päästemeetmeid rakendama pole pidanud, kuid hea on olla veelgi paremini valmis tulevasteks kriisideks.”
Lisaks kiideti heaks juba septembris Göteborgis mitteametlikul kohtumisel kokku lepitud strateegia ekspansiivse majanduse elavdamise eelarvepoliitika tagasitõmbamiseks. Majanduskasvu ettevaatliku taastumise tingimustes võib 2010. aasta veel stimuleerimist osades Euroopa majandustes jätkata, kuid oluline on alustada eelarve konsolideerimist võimalikult kiiresti ja võimalikult suures ulatuses. Eelarvepoliitikate jätkusuutlikkus tuleb taastada järgmise kasvutsükli jooksul.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 18:19
Otsi:

Ava täpsem otsing