Leiti 32 uut planeeti

20. oktoober 2009, 19:39

Euroopa lõunaobservatoorium (ESO) teatas 32
uue eksoplaneedi avastamisest. Intensiivsete otsingute järel võivad teadlased
tõdeda, et umbes 40 protsendil Päikese-sarnastest tähtedest on planeetidest
kaaslased.

Leitud planeedid on suuruselt vahemikus viiest Maa massist kuni viie Jupiteri massini. Töö uute planeetide leidmiseks käib pidevalt, mistõttu ei jää 32 avastatud planeeti teadlaste sõnul sel aastal kindlasti viimaseks. ESO ei täpsustanud veel, milliste tähtede ümber leitud 32 planeeti tiirlevad.

„Praeguseks on leitud umbes 400 väljaspool Päikesesüsteemi asuvat planeeti,“ ütles Stephane Udry Genfi observatooriumist Reutersile.

Planeetide avastamiseks kasutati Tšiilis paiknevat Euroopa lõunaobservatooriumi 3,6-meetrise objektiiviga teleskoobi spektrograafi. Selle instrumendiga ei vaadelda mitte otseselt planeete, vaid tähti, mille ümber planeedid tiirlevad. Planeedid on küll väiksed ja nende gravitatsiooniline mõju tähele on väga väike, kuid tundlike instrumentidega on mõju siiski registreeritav ning see ongi peamiseks eksoplaneetide avastamise mooduseks.

Siiani on avastatud peamiselt suuri Jupiteri-laadseid planeete, mida, nagu nüüdseks on selgunud, esineb väga sageli. Maa-sarnased väiksemad ja suurema tihedusega planeedid näivad olevat märksa haruldasemad, kuid nende näiva vähesuse peamiseks põhjuseks on ilmselt suurus, mis teeb nende leidmise raskemaks. Lootus Maa-välise elu leidmiseks on kõige suurem just Maa-sarnasel planeedil.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 20:40
Otsi:

Ava täpsem otsing