Kvootide piirangu kaotus hindu ei tõsta

Katre Pilvinski 21. oktoober 2009, 00:00

Sellisele järeldusele jõudis Point Carboni analüütik, kes ennustas, et Poola, Eesti ja veel kuue riigi heitkoguste piirmäärade muutmine võib viia rangemate saastekvootide ja ringluses olevate lubade vähendamiseni.

ELi süsinikdioksiidi emissioonidega kauplemise süsteemi kohaselt peavad valitsused seadma riiklikud piirmäärad süsihappegaasi heitkogustele perioodiks 2008-2012, mille komisjon heaks kiidab. Eelmisel kuul vaidlustasid Poola ja Eesti komisjoni otsuse kasvuhoonegaaside saastekvootide piiramise kohta ja võitsid.

Otsus kutsus esile spekulatsioonid, et heitkogustega kauplemise süsteem ujutatakse üle uute ELi süsinikukvootidega, kuna need riigid said õiguse suuremale saastamisele. Tegelikult tähendab otsus seda, et kõik uued kvoodid tuleb määrata parimate olemasolevate ja värskeimate emissioone puudutavate andmete järgi, mis näitavad, et heitkogused on tänu majandussurutisele kogu ELis vähenenud.

Seetõttu ennustab Point Carbon, et uued kvoodid tulevad eelmise etapiga võrreldes 10% väiksemad. Kliimauuringute firma Sandbagi esindaja Anna Pearsoni sõnul ei ole riigid komisjoni otsust vaidlustanud mitte suuremate kvootide saamiseks, vaid tegu on poliitilise sammuga, et komisjoni autoriteetsust piirmäärade regulaatorina kahandada.

Välisministeeriumi teatel selgub kvootide jaotus kuu-paari jooksul. "Üritame Euroopa Komisjoniga leida mõlemat poolt rahuldavat kompromissi, milline võiks olla ettevõtjatele jaotatav heitkoguste number," ütles ministeeriumi Euroopa Kohtu büroo direktor Lembit Uibo.

Uibo selgitas, et Eesti esitatud kvootide jaotuskava on jõus. "Selge on see, et komisjon seda sellisel kujul kohe heaks ei kiida. Samas komisjon meile mingit ülempiiri ka seadma ei hakka," märkis Uibo.

"Süsihappegaasi kaubeldavate kvootide hinnalangus oleks võinud kahjustada kvooditurgu. Sel juhul turg ei tööta ning muutub sisuliselt väärtusetuks. Kuna seda pole juhtunud ja see on stabiilseks jäänud, on hirm alusetu olnud," märkis ta.

Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoraadi asepeadirektori Jos Delbeke kinnitusel pole komisjon veel otsustanud, kas kaebab kohtuotsuse edasi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:16
Otsi:

Ava täpsem otsing