Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

RBC ja Barclays: Läti devalveerib järgmisel aastal

21. oktoober 2009, 10:16

Läti on on valmis devalveerima oma valuuta
vähemalt 15% ulatuses 2010. aasta lõpuks, et ergutada eksporti ning vähendada
eelarveauku, sel ajal kui riigi majandus on dekaadi raskeimas languses, teatasid
RBC Capital Markets ja Barclays Capital.

2009. aastal on IMFi prognoosi järgi riigi majanduslangus 17,4%, teises kvartalis kukkus Läti SKP 18,7%, kirjutab Bloomberg. Kuigi Läti valitsus on teatanud, et on kulutusi kärpinud ja suurendanud tulusid samaväärselt 11%-le SKPst, ennustab Euroopa Komisjon, et sel aastal võib Läti eelarvedefitsiit kasvada rekordilise 10%ni SKPst. See näitaja on kaks korda suurem kui eelmisel aastal rahvusvaheliste agentuuride pakutud 5%, tänu millele sai riik 7,5 miljardi euro eest laenu.

"Läti võib devalveerida oma valuuta igal ajal, sest riik ei suuda lihtsalt enam oma eelarvet kärpida," ütles Londoni RBC arenevate turgude strateeg Nigel Rendell.

Läti peaminister Valdis Dombrovskis ütles sel kuul, et devalveerimine võib kahjustada sääste ja reaalseid sissetulekuid ning suurendada pankade halbu laene, millest 91% on eurodes.

Rendell prognoosib, et latt võib järgneval kuuel kuul nõrgeneda kuni 30%. Londoni Barclays Capitali arenevate turgude valuutastrateeg Koon Chow märkis, et suure tõenäosusega devalveerib Läti oma valuuta järgmisel aastal euro suhtes 15-20% ulatuses. "Suure tõenäosusega devalveerimine toimub, raske on ainult öelda õiget kuupäeva," ütles Chow.

Devalveerimine aitaks muuta Läti ekspordi konkurentsivõimelisemaks ning elustada riigi majandust, mis kasvas veel kolm aasta tagasi kõige kiiremini euroliidus. Samas suurendaks lati devalveerimine riigi välisvõla kulusid.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2009, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing