Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nõmme Jazz pakub intiimseid kontserte

Mari Hiiemäe 23. oktoober 2009, 00:00

Festivali Nõmme Jazz on korraldatud juba aastast 2000. Selle raames on Nõmme linnaosa erinevates esinemispaikades kontserte andnud paljud džässartistid nii kaugematest riikidest (USA, Jaapan), kui ka Eesti lähinaabrite muusikute hulgast. Loomulikult on alati esindatud olnud ka kohalike džässmuusikute paremik.

Nõmme Jazzi korraldaja Toivo Unt loeb festivali omapäraks pisikesi intiimseid esinemispaiku, milliseid tema sõnul võib leida ainult Nõmmelt.

"Kui suurtel festivalidel, kasvõi Jazzkaarel, rääkimata Euroopa festivalidest, tuleb staar kohale, annab kontserdi ära ja kaob, siis Nõmmel on esineja suhe publikuga palju lähedasem. Nagu ma ise muusikuna tean, on väikese auditooriumi ees esinemine üsna vastutusrikas. See eeldab väga vahetut kontakti kuulajaga," rääkis Unt.

Eriliselt kena esinemispaigana mainib Unt Nõmme Rahu kirikut, kus annab Nõmme Jazzi raames tänavu kontserdi viiuldaja Tiit Kikas. "See kirik on äärmiselt eriline oma akustika poolest. See on puukirik ning selle seinad ei kaja vastu," rääkis Unt.

Erilistesse esinemispaikadesse on festivali raames võimalik sattuda rohkemgi. Pidulikku ja peent atmosfääri pakub näiteks Glehni loss, kus astub üles festivali peaesineja Bob Ferrel koos Eesti muusikutest saateansambliga.

Bob Ferrel on USA muusik, kes kuulub Undi sõnul maailma tipptrombonistide eliidi hulka ning kes on tuntud oma eriliselt särava esinemisstiili poolest. Eestis saab Ferrelit kuulata koos ansambliga, kuhu kuuluvad Tõnu Naissoo, Toivo Unt, Brian Melvin ning Eduard Akulin.

Võimaluse loomine külalis- ning kohalike muusikute ühisesinemiseks on üks Nõmme Jazzi eesmärkidest. Seeläbi saavad Eesti džässmuusikud kogemuse võrra rikkamaks. Kuulajate jaoks tähendavad sellised ühisprojektid aga värskete energialaengute kokkupuutes sündinud muusikat, mida on põnev jälgida.

Nõmme Jazzi kontsertidevalik on üsna kirju. Undi sõnul on see teadlik valik. "Meie eesmärk ei ole esinejaid stiililiselt piirata, pigem püüame teha võimalikult laia ampluaaga kava, mille eelduseks on eelkõige, et kutsutud esinejad sobiksid kohtadesse, kus nad esinevad. Kuna kaasaegne džäss on väga lai ning artiste ja virtuoose on palju, on meil olnud võimalus kutsuda siia esinema tõelisi meistreid," rääkis Unt.

Kuna Nõmme Jazz koondab enda alla ka rahvusvahelise noorte džässlauljate konkursi, mis toimus tänavu mai alguses, on Nõmme Jazzi veel üheks prioriteediks luua esinemisvõimalusi ka noortele muusikutele. Nii näiteks annab laupäeval, 31. oktoobril Nõmme Muuseumis tasuta kontserdi Kusti Lemba Trio, mille solistiks on noor lauljatar Teele Viira. Samuti võib festivali käigus nautida duo Joel ja Heikko Remmeli ning Mai Jõgi Trio esinemist.

Välisesinejatest tuleb lisaks Bob Ferrelile ära mainida armeenia päritolu USA pianist Vardan Ovsepian, kes, nagu Ferrelgi, astub üles koos eesti muusikutega. Eraldi väärib äramärkimist Läti funkdžässi traditsioonidel baseeruv Riga Groove Electro, eesotsas solisti Jolanta Gulbega.

Valikuid on Nõmme Jazzil mitmeid ning kuigi tegemist ei ole suurfestivaliga, kompenseerivad mastaabi väiksust intiimsed hetked, mida õdusas õhkkonnas antud kontserdid publikule pakuvad.

uNõmme Jazzi kontserdid toimuvad Nõmme Kultuurikeskuses, Nõmme Rahu kirikus, Nõmme Lunastaja kirikus, Glehni lossis ning Nõmme muuseumis.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:04
Otsi:

Ava täpsem otsing