Vähk: eile oli Gildi investoritele hea päev

23. oktoober 2009, 16:21

"Eile oli riskikapitalifondi GILD Arbitrage
investoritele hea päev. Rõhuv enamus fondi investoreid kiitis heaks fondi
muutmise mitteavalikuks tähtajaliseks fondiks, mis võimaldab keskenduda varade
väärtuse taastamisele."

Nii kirjutas Gild Arbitrage fondijuht Tõnno Vähk reedel (23.10) Gild Bankersi kodulehel eile neli tundi väldanud osakuomanike koosoleku kohta.

Ta jätkas:

"Otsus tehti osakuomanike üldkoosolekul üle 95% kohal viibinud investorite poolehoiul. Investorid väljendasid fondi meeskonnale toetust, mida täna vajame ja väärtustame. Kahjuks suutis Äripäev eile isegi positiivsetele sündmustele halvaendelised pealkirjad leida. Samuti on Äripäev võtnud vaevaks "analüüsida” fondi tasude teemat, tehes siiski üsna lihtsakoelisi järeldusi. Ehkki investorid teavad, soovin ka laiemale publikule tutvustada, kuidas lood tasudega tegelikult on.

Kuna fond ei tee tänases situatsioonis uusi investeeringuid, siis on fondi kulud seotud olemasolevate investeeringute juhtimisega. Fondi igapäevaseid tegevuskulusid (palgad, ruumide rent) ja teiste igapäevaste teenuste kasutamise kulusid kannab fondi asemel fondivalitseja valitsemistasu (meedias nimetatud haldustasuks) eest. Fondi võlakirjade tingimustega lepiti kokku, et valitsemistasu saab olema rangelt kulupõhine ning selle kinnitab iga poolaasta alguses Investeerimiskomitee. Kulupõhise kalkulatsiooni tulemusel on kuni 2009. aasta lõpuni selleks tasuks kinnitatud 70 000 eurot. Nimetatud valitsemistasu saab tõsta vaid osakuomanike üldkoosoleku otsusega. Kui kulud on väiksemad, saab Investeerimiskomitee otsusega ka tasu langetada. Oluline on lisada, et fondi Investeerimiskomitee teeb kõiki otsuseid investorite huve silmas pidades. Sel teemal on kavas siin blogis lähiajal pikemalt kirjutada.

Täna on fondi portfellis investeeringud, millest enamus nõuab aktiivset tähelepanu. On oluline, et selles sektoris pädevad inimesed aitaksid investorite vara maksimaalselt säilitada ja kasvatada. Uus olukord eeldab uut tüüpi lähenemist, seetõttu on suur osa tiimist viimase aasta sees muutunud. Plaanis on meeskonda veelgi tugevdada, aga selleks on vaja ressursse.

Äripäev on püüdnud jätta muljet, et GILD kavatseb järgmise viie aasta jooksul haldustasude sildi all 60 miljonit krooni kasumina välja võtta. See on puhas demagoogia. Ülal sai juba kirjeldatud, et antud tasu on kokku lepitud 2009. aasta lõpuni. Tegemist on ka ühe osaga kokkuleppest, mis saavutati fondi laenuandjatega maksimaalselt kolmeks aastaks. Niipea, kui fond on võlakohustuse tasunud, on kavas kutsuda taas kokku osakuomanike üldkoosolek, kus fondi investorid saavad muuhulgas panna paika uued neile sobivad tasude tingimused.

Fondivalitseja eesmärk ei ole tänases seisus kasumit teenida, kogu saadav tasu läheb fondivalitseja töö finantseerimiseks ja maksimaalselt hea meeskonna koostamiseks ja hoidmiseks. Selleks, et laenuandjate ja osakuomanike raha tagasi tuua, ei saa me piirduda minimaalse pingutusega.

Mõned faktid veel, mis peaks aitama mõista, milline on seni olnud fondiga seotud kulude ja tulude vahekord:


GILD Arbitrage on maksnud alates 2001. aastast fondivalitsejale:

* Haldustasu 2,9 miljonit eurot
* Edukustasu 4,45 miljonit eurot

Fondivalitseja tegevuskulud seoses fondi juhtimisega alates 2001:

* 4,8 miljonit eurot (sellest 2 miljonit 2008. aastal)

GILDi grupp, töötajad ja omanikud investeerinud fondi:

* Ca 4 miljonit eurot reaalset raha

Neto rahavoog GILDi omanikele algusest alates:

* Miinus 1,45 miljonit eurot

Loobusime 10 kuu tasudest pärast lunastamiste peatamist – võrdub 2008. aastal makstud edukustasuga"

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing