Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maailmapank: toibumise väljavaated Balti riikides kehvad

29. oktoober 2009, 10:06

Maailmapank prognoosib ELi uutele
liikmesriikidele aeglast taastumist ülemaailmse majanduskriisi tagajärgedest,
kusjuures kõige kehvemad väljavaated on riikidel, millel olid buumi ajal
suurimad jooksevkonto defitsiidid, kiireim hinnatõus ning suurim laenuraha
sissevool.

Sellised riigid on Balti riigid, Bulgaaria, Rumeenia ja Ungari, tõi Maailmapank välja oma eile avaldatud prognoosis.

Keskmiselt prognoosib Maailmapank Euroopa Liidu Ida-Euroopa liikmesriikidele tuleval aastal 1% suurust kasvu, mis aastal 2011 kiireneb 3,6%le. Tänavu kahaneb nende riikide SKP keskmiselt 4,2%. Võrdluseks oli SKP kasvutempo aastatel 2007 ja 2008 vastavalt 6% ja 3,9%, vahendas agentuur Bloomberg.

„Investeeringud on järsult vähenenud, millest on kannatanud tootmisvõimsused, ning laenuandmine väheneb kogu regioonis,“ põhjendas aeglase toibumise tagamaid Maailmapanga ökonomist Kaspar Richter. Kasvupotentsiaali suurendamiseks pikas perspektiivis tuleks keskenduda strukturaalsetele reformidele tööturul ja hariduses ning parandada ettevõtluskliimat, soovitab Maailmapank.

Piirkonda on negatiivselt mõjutanud ekspordi järsk vähenemine, mis on paljude riikide jaoks majanduskasvu mootoriks, sisenõudlust jahutavad aga valitsuste eelarvekärped. Samuti pidurdab toibumist laenuraha nappus, kui regioonis tegutsevad pangad kannavad maha hapuks läinud laene.

Maailmapank on regiooni riikide toetuseks eraldanud 6,6 miljardit dollarit lisaks 65 miljardile dollarile, mis Ida-Euroopa toetuseks on välja pannud IMF.

Ainus ELi liikmesriik Ida-Euroopas, mille majandus kasvab, on Poola. Poolat on aidanud nii valitsuse meetmed majanduse ergutamiseks kui olulise kaubanduspartneri Saksamaa majanduse toibumine. Poola valitsuse prognoosi järgi kasvab SKP tänavu 0,9% ning tuleval aastal 1,2%.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2009, 12:08
Otsi:

Ava täpsem otsing