Osa fonde valis väiksema kasumi

02. november 2009, 06:55

SEB ja Sampo II samba pensionifondid ning
hulk SEB investeerimisfonde müüsid mõni kuu enne rahvusvahelisele börsifirmale
kuuluva Aeroc Internationali võlakirjade lunastamisaega väärtpaberid umbes
20-25% allahindlusega ettevõttele tagasi.

Swedbanki investeerimisfondide juhi Agnes Maki sõnul said ka nemad väärtpaberite tagasiostupakkumise, kuid ei pidanud seda aktsepteeritavaks. Ka enamik väikeinvestoreid ei ole pakkumist vastu võtnud. SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing seevastu nimetas emitendi pakutud allahindlust väikeseks ja müümisotsust põhjendatuks. Emissioonist ligi 60% olid märkinud SEB fondid, kes kõik odavmüügiga kaasa läksid.

Aeroc tegi omal initsiatiivil pakkumise, et ostab võlakirjad investoritelt tagasi enne tähtaega, kuid allahindlusega.

Tehingud toimusid lõviosas suvel ja sügisel ehk vaid loetud kuud enne võlakirjade tähtaega detsembris, mil Aeroc peab võlakirjad nominaalhinnaga lunastama või täiendava intressi eest pikendama. Pole põhjust arvata, et ettevõte oleks plaanipärase lunastamisega jänni jäänud, kui võlakirjade ennetavaks tagasiostmiseks raha leiti, lisaks on tegemist rahvusvahelise kontserni eduka osaga.

Pärast kahte ja poolt aastat olid fondid investeeringult nõus teenima vaid mõneprotsendist kasumit, selle asemel, et mõne kuu pärast väljuda investeeringust vähemalt paarikümne protsendi suuruse kasuga või teenida emissiooni pikendamisega täiendavat intressi. Samas on pensionifondide juhid alati toonitanud investeeringu pikaajalisust.

Küsimusele, kas Aeroc oleks võlakirjad tähtajal nominaalhinnaga lunastanud, kui enamik investoreid oleks allahindlusega kiirmüügist keeldunud, vastas firma juht Ivar Sikk, et kuna 70% võlakirjadest on juba allahindlusega tagasi ostetud, oleks küsimusele vastamine spekulatsioon.

Samas nentis ta, et Aeroc Internationalil on tehased neljas riigis ja toodangut turustatakse 11 riiki. Võlakirjade tagasiostmist finantseeris emaettevõte LSR Group, mis on noteeritud nii Londoni kui ka Moskva börsil ja mille käive kasvas mullu ligi 40 protsenti.

"Aeroci võlakirjade müümine oli osa meie strateegiast. Sel aastal on olnud teisi palju atraktiivsemaid investeerimisvõimalusi," põhjendas võlakirjadest allahindlusega väljumist Kunsing. Allahindlus oli Kunsingu sõnul väike, arvestades turutingimusi võrreldavate alternatiivide puhul.

SEB ja Sampo varahalduse juhid toonitasid, et väljusid investeeringust siiski kasumlikult, mis sellest, et tunduvalt väiksema kasumiga, kui võinuks teenida võlakirjade müümisel nominaalhinnaga.

"Kui võtta arvesse võlakirjadelt makstud intressid, siis näiteks SEB Progressiivse Pensionifondi puhul oli antud investeeringust tulenev kasum kokku umbes 0,043% fondi puhasväärtusest," sõnas Kunsing.

"Oleme realiseerinud ASi Aeroc International võlakirjad kasumiga," oli kõik, mis Danske Capitali tegevjuht Silja Saar vastas investeeringust väljumise kohta, lisades, et teenitud kasumit nad ei avalda.

pane tähele
Milliste fondide investorid kaotasid

Aeroci võlakirjade kiirmüügiga tulu? osalus võlakirjades enne allahindlusega müümist tagasi emitendile, protsentides
-SEB Likviidsusfond 25,8
-SEB High-Yield Bond Fund 13
-SEB Progressiivne Pensionifond 10
-SEB Konservatiivne Pensionifond 6
-Sampo Pension 50 4,2
-SEB Ida-Euroopa Võlakirjafond 3
-SEB Tasakaalukas Pensionifond 1,3
-Sampo Pension 25 0,6
-Sampo Pension Intress 0,2

konflikt
Korraga viies rollis
-SEB on Aeroc Internationalile nii tütarfirma AS Aeroc võlausaldaja ligi 100 miljoni krooniga, ettevõttele arvelduskrediidi andja umbes 25 miljoni ulatuses, võlakirjaemissiooni korraldaja, makseagent kui ka hulga fondidega enam kui poolte võlakirjade investor (nüüdseks väljunud).
-Lisaks ostis SEB privaatpanganduse varahaldur Aeroci võlakirju klientide portfellidesse.
-Privaatpanganduse klientide varahaldur otsustas Aeroci pakkumisest keelduda, kuid saatis klientidele personaalse teate, et kui keegi soovib võlakirjad enne tähtaega odavamalt maha müüa, siis antagu talle teada.
-Anonüümsust palunud väikeinvestori sõnul tehti temale varahalduri vahendusel alles loetud päevad tagasi pakkumine müüa võlakirjad emitendile tagasi viiendiku võrra nominaalhinnast odavamalt.

mis on mis
Aeroc International
-Toodab betoonist ehitustooteid.
-Tütarettevõtted Baltimaades, Venemaal ja Ukrainas, toodangut turustatakse lisaks ka Skandinaavia maades.
-2008. aastal jäi 1115 miljoni kroonise käibe juures 293 miljoniga kahjumisse.

Omanikud
-Aeroc Internationali suuromanik 90protsendise osalusega on Venemaal registreeritud LSR Group. Ettevõte asutati 1993. aastal ja tegemist on ühe juhtiva kinnisvaraarenduse, ehituse ja ehitusmaterjalide tootmise vallas tegutseva ettevõttega Venemaal Peterburi ja Leningradi piirkonnas. Kontsern tegutseb ka Moskvas, Jekaterinburgis, Ukrainas ja Baltimaades.
-LSR Group on noteeritud nii Moskva kui ka Londoni börsil.
-2008. aastal kasvas LSR Groupi käive 39 protsenti, ulatudes ligi paarikümne miljardi kroonini. Kulumieelne kasumimarginaal kasvas 22 protsendilt 26 protsendile.
-10% Aeroc Internationalist kuulub Yaico ASile, mille omanikfirma Yaico Holding OÜ on äriregistri andmetel likvideerimisel. Viimase omanik oli tänavu maini USAs registreeritud samanimeline firma.
-2005. aasta suveni omasid 10% Aerocist Kersti ja Argos Kracht, seejärel liikus osalus USA firma nimele.

tasub teada
-Äripäeva arvutuse kohaselt teenis SEB Progressiivne Pensionifond Aeroci võlakirjade investeeringult kolme aasta peale umbes 7 protsenti kasumit.
-Oodates mõne kuu ja arvestades, et võlakirjad lunastatakse nominaalhinnaga, oleks kasum olnud kuni kolm korda suurem.
-Pensioniraha eest sai Aeroc seega kolmest aastast kahel laenu intressivabalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2009, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing