Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Rahvaliit: meid hämmastas prokuratuuri seisukoht R-skeemi osas

02. november 2009, 13:57

Eestimaa Rahvaliit, kes enda sõnul peab
erakondade rahastamise teemat väga oluliseks, avaldas imestust riigiprokuratuuri
seisukoha üle, mis põhimõtteliselt ütles, et erakonna liikmed ei käigi
erakonna üldise valimiskampaania alla.

„Rahvaliidu fraktsioon koguneb lähiajal, et selles küsimuses seisukoht võtta,“ vastas Rahvaliidu fraktsiooni esimees Karel Rüütli Äripäeva küsimusele, kas plaanitakse erakondade rahastamist puudutava seadusaugu lappimiseks seadusmuudatuse ettepanek teha. Loodetavasti tuleb Rahvaliidu lõplik seisukoht, seadusaugu lappimise ettepanekute suhtes, järgmisel nädalal toimuval arutelul, kinnitas Rüütli.

Ta tunnistas, et Rahvaliitu „hämmastas täpselt samamoodi prokuratuuri selline seisukoht, justkui eraisikud ei käigi erakonna üldise kampaania alla, kuigi eraisikud peavad esitama erakonnale täpselt samamoodi aruandeid, kui palju nad on valimiste kontekstis kulutusi teinud, et erakond saaks need arvata oma kulutuste hulka.“ Siinkohal tuleb neid seadusauke parandama hakata," rõhutas Rahvaliidu fraktsiooni esimees.

Rüütli rääkis, et viimastel aastatel on nende fraktsioon korduvalt esitanud riigikogule eelnõusid, mis puudutavad erakondade rahastamist ja rahastamise läbipaistvust. „Meil on praegu ka riigikogus menetluses eelnõu, mis puudutab erakondade reklaamikampaaniatele valimiste ajal rahalise ülempiiri seadmist,“ ütles Rüütli. Ta lisas, et eelnõu esitati koostöös roheliste ja sotsiaaldemokraatidega ning ülempiiriks võiks olla 5 miljonit krooni.

Samuti juhtis Rüütli tähelepanu asjaolule, et nende arvates ei peaks erakondade rahastamine riigieelarvest sõltuma ainult riigikogu liikmete kohtade arvust, vaid tuleks vaadata ka liikmeid kohalikes omavalitsustes. „Ega poliitikat ei tehta ainult riigikogus,“ ütles Rüütli.

Äripäev paljastas 23. oktoobril, kuidas Reformierakonda kuuluvad kaks riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert Antropov sattusid konflikti võlgade sissenõudjatega. Võlad pärinevad viimaste riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes sellele, et reformierakondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust rikkudes. Reformierakondlased ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate ohvriks ja kõik on laim.

Teine Äripäeva lugu kajastas teemat, kuidas Euroopa Parlamendi saadiku, reformierakondlase Kristiina Ojulandi riigikogu valimiste kampaaniakulude eest tasus tema nõuniku firma. Tegu on poliitiku varjatud rahastamisega, sest erakonnaseadus keelab juriidiliste isikute annetused.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2009, 06:55
Otsi:

Ava täpsem otsing