Danske Capital pensionifondi vahetusest: valdavalt tegu teadliku otsusega

03. november 2009, 18:23

See, et üle tuhande Sampo pensionifondide
kliendi on vahetanud oma senise fondi uue fondi vastu, aga jättes maksete
tegemise vanasse fondi, on Danske Capital AS-i tegevjuhi Silja Saare hinnangul
olnud nende teadlik valik.

„Julgen arvata, et valdavalt on tegu klientide teadliku otsusega oma valikute ja võimaluste üle ning näitab pensioni süsteemis loodud võimaluste toimivust,“ uskus Saar, lisades, kui samaaegselt (st aasta jooksul) on pensioni kogujal võimalik oma kogutavaid vahendeid suunata vaid ühte fondi, siis üle kogu pensioniks kogumise ajaperioodi on talle avatud ligipääs kõikidele, tema eelistustele vastavatesse fondidesse.

„Ma siiralt ei usu, et nii-öelda probleemid, mida pensionisüsteemiga seostame, saaksid lahenduse selle süsteemi üksikuid komponente "tuunides". Pigem on pensionisüsteemi probleemid palju sügavamal, nii nagu enamus meie probleeme,“ leidis Saar, vastates küsimusele, kas avalduste vormi ja nime peaks kuidagi muutma.

Tema sõnul kannatab pensionisüsteem otseselt madala finantsalase teadlikkuse ning meile minevikust kaasa antud väärtushinnangute ja hoiakute, sealhulgas puuduva süvenemissoovi ning -võime tõttu. „Muidugi ei väida ma, et kui meie koolihariduses sisaldunuks piisaval tasemel kursusi mikro- ja makromajandusest või vähemalt isiklike ressursside juhtimisest, oleksime täna probleemidest priid,“ toonitas ta.

Küll aga oleks see Saare hinnangul meile vajalik eeldus maailmas toimuvast paremini arusaamiseks ning sellega seonduvate seoste loomiseks nii enda kui Eesti perspektiivist. „Pensionisüsteemi ülekantuna eksisteeriks siis suur tõenäosus, et teemad ja viis kuidas me pensionisüsteemi üle täna arutleksime, erineksid oluliselt nii oma rakursilt kui sisult,“ uskus ta.

Küll aga tõdes Saar, et olukord ei ole lootusetu. "Kriisiga kaasnenud positiivne külg - vajadust teadlikumaks saada ning kaasa mõelda - on hea alguspunkt,“ põhjendas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2009, 18:23
Otsi:

Ava täpsem otsing