Kohus jättis Alta pankrotimenetluse algatamata

04. november 2009, 17:34

Harju maakohus otsustas täna jätta
rahuldamata Oliver Kruuda suuromanduses AS Rubla pankrotiavalduse Indrek Rahumaa
juhitava Alta grupi ettevõtte AS Alta Foods vastu.

„Kõiki kohtule esitatud tõendeid kogumis hinnates asub kohus seisukohale, et pankrotiavalduse aluseks olev võlausaldaja nõue võlgniku vastu ei ole pankrotimenetluse algatamise seisukohalt vajalikul määral selge ja vaidlus pankrotiavalduse aluseks oleva nõude üle tuleb lahendada väljaspool pankrotimenetlust, mistõttu AS Alta Foods pankrotimenetlus AS Rubla avalduse alusel tuleb jätta algatamata,“ seisab tänases Harju maakohtu määruses selgitus, miks pankrotimenetlust algatamata jäeti.

Rubla omandas augustis Alta Foodsi võlakirju nominaalväärtusega 200 000 eurot (3,1 miljonit krooni). Kuna võlakirjaomanikele oli tasumata intress, nõudis Rubla võlakirjade lunastamist. Alta Foods seda ei teinud ja Rubla asus ettevõtte pankrotti taotlema.

„Algusest peale oli vaidluse käiku jälgijavale inimesele selge, et Rubla ostis AF'i (Alta Foods) võlakirjad just selleks, et algatada AF'i pankrotimenetlus ja takistada kohustuste restruktureerimist,“ kommenteeris täna kohtumäärust Alta Capitali jurist Anton Sigal. Et pankrotiavalduse esitamist vältida, oleks Alta Foods pidanud võlakirjad lunastama. „Leidsime, et olukord sarnaneb väljapressimisega ja et ühte pahatahtlikku võlausaldajat ei saa eelistada meie pikaajalistele investoritele,“ selgitas ta maksmata jätmist.

„Mina ei saa aru, kuidas selline otsus tulla sai, aga see ei ole ka minu kompetents kommenteerida seda,“ ütles Kruuda ja soovitas pöörduda Rubla esindaja poole.

Puhkusel viibivalt Rubla esindajalt advokaadibüroo Mägi, Kraavi Partnerid vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmetsa ei ole õnnestunud kommentaari saamiseks täna tabada. Rublal on aega 15 päeva, et tänase määruse peale esitada kaebus Tallinna Ringkonnakohtule.

Sigal seostas möödunud nädalal pankrotiavaldust ka teise käimasoleva vaidlusega – osalisteks Alta Foods ja Rubla suuromanduses Luterma. Suvel kohustas Stockholmi Kaubanduskoja Arbitraažiinstituudi vahekohus Lutermat 100 miljoni kroonist ettemaksu, mille Alta Foods tasus Kalevi ja Tere tööstuste ülevõtmiseks, Alta Foodsile tagastama. Luterma vaidlustas otsuse Tallinna Ringkonnakohtus.

Mägi ütles möödunud nädalal Äripäevale, et kahte vaidlust omavahel seostada ei saa. „Sellisel juhul suurtes kontsernides osalevad äriühingud ei saa üldse kuskil iseseisvalt osaleda õigussuhetes,“ märkis ta. Mägi sõnul on kõik isikud, sh ka juriidilised isikud, võrdsed ning nõudeid tuleb käsitleda eraldi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2009, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing