Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nordea: euro üksi Eesti probleeme ei lahenda

Sirje Rank 17. november 2009, 12:03

Täna avaldatud kolme Balti riigi ning Venemaa ja Poola majandusprognoosis kirjutab Nordea pank Eesti kohta, et eurole üleminek aastal 2011 „on veel reaalne“, kuid et euro üksi Eesti majanduse probleeme ei lahenda.

Tuleval aastal prognoosib Nordea pank Eestis veel SKP languse jätku 1,5% võrra pärast 14,5% suurust langust 2009. aastal. Suurimaks piduriks majanduse toibumisel on nõrk sisenõudlus, mis jätab mõõnama jaekaubanduse, samas kui ekspordis ja tööstustoodangus on kuude statistikas juba stabiliseerumise märke.

Tuleva aastal võtab majanduskasv siiski ekspordi vedamisel hoogu – lähiaastatel sõltub Eesti majanduse käekäik eelkõige maailmamajanduse ning eriti Skandinaavia riikide majanduse toibumisest. Laenukasv on juba sisuliselt nullis, sellest enam täiendavat tagasilööki ei tule.

Investeeringud ja tarbimine, mis on Eestis kriisiga kukkunud vastavalt 2006. ja 2004. aasta tasemele, enne 2011. aastat oluliselt ei toibu, kirjutab Nordea. Tööpuudus jätkab kasvu - selle aasta 14,5 protsendilt tõuseb tööpuudus Nordea prognoosi järgi Eestis tuleval aastal 17,5%le ja hakkab langema alles 2011. aastal.

Eurole üleminek aastal 2011 on jätkuvalt realistlik unistus, hindab Nordea, ehkki hoiatab, et selle stsenaariumiga on seatud arvestatavad riskid. Puhvrid eelarves on liiga õhukesed, mistõttu ootamatu kulutuste kasv või arvatust suurem langus võib hõlpsasti unistused tühjaks teha. Tänavu prognoosib Nordea Eestis 3% suurust eelarvedefitsiiti, tuleval aastal aga 3,2%.

Pank tunnustab Eesti palkade kiiret kohanemist, mis on konkurentsivõime taastumiseks hädavajalik, ning eelarvepoliitikat, mis on eelarvedefitsiidi hoidnud oluliselt parema kontrolli all kui paljudes teistes riikides.

Balti riikidest esimesena euroga liitumine tõstaks Eesti mainet investorite silmis ning aitaks usalduse paranemise kaudu majanduse kiiremini jalule. Euroga liitumine praeguse vahetuskursi alusel ei aitaks aga kuigivõrd Eesti konkurentsivõimet tõsta, märgib Nordea. Nii tuleb jätkata nii strukturaalseid reforme kui kulude kärpimist. Eurole üleminek ei ole Eesti majanduse probleemidele kiire lahendus, hoiatab pank.

Suurim risk Eesti kroonile tuleb Lätist. Sealne devalveerimine suurendaks usaldamatust kogu regiooni vastu. Samas - mida tõelisemaks muutub eurokriteeriumide täitmine, seda olulisem on stabiilse vahetuskursi püsimine, kirjutab pank.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2009, 21:09
Otsi:

Ava täpsem otsing