Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Soome võlgade kasv toob suuremad kulud

Sirje Rank 18. november 2009, 10:22

Eelarvedefitsiidi katteks Soomes võetud võlgade teenindamisega seotud kulud lähiaastatel tõenäoliselt kasvavad, tsiteerib agentuur Bloomberg Soome rahandusministrit Jyrki Kataineni.

„Võlgade kasv hakkab raha neelama,“ ütles Katainen, märkides, et laenamisega seotud kulud Soome jaoks ilmselt kasvavad.

Soome majandus sattus läinud aastal halvimasse seisu 1991. a majanduskriisist, kui riigi eksporditurud ära kukkusid ning firmadel nappis laenuraha investeeringute ja kasvu rahastamiseks. Ilmselt oli Soome SKP languses veel ka kolmandas kvartalis, ehkki mitmed Soome kaubanduspartnerid on põhjast läbi ja ka euroalal on langustrend murtud.

Soome valitsuse poolt majanduse ergutamiseks eraldatud 5,65 miljardit eurot sel ja tuleval aastal ei ole eratarbimist elavdanud, kuna töökoha kaotust kartes on soomlased pigem oma sääste suurendanud. Majanduse väljavaated on ebakindlad.

„Euroopa majanduskasvu jätkusuutlikkus on suur küsimärk,“ ütles Katainen. „Ma ei söanda öelda, et need positiivsed rohelised võrsed on stabiilse kasvu märgid,“ lisas ta.

Soome parlament kiitis 9. oktoobril heaks teise lisaeelarve, mille defitsiit oli 2,2 miljardit eurot – majanduslangus õõnestab maksutulu, samal ajal kui abirahade väljamaksmine suureneb.

Eksport on mullusega võrreldes kahanenud 36% ning jaekaubanduse käive on kukkunud järjestikku igas kuus septembrini välja. Töötuse määr kasvas septembris 7,3%le tööealisest elanikkonnast, võrreldes 5,9%se töötusega aasta tagasi.

Soome ekspordis on olulisel kohal toormaterjalid, tööstuskomponendid, masinad ja seadmed, mille järele nõudlus taastub hiljem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. November 2009, 10:22
Otsi:

Ava täpsem otsing