Tulumaksuseaduse muudatused lükkuvad tõenäoliselt edasi

Lemmi Kann 19. november 2009, 00:00

Advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid maksueksperdi Marko Saagi hinnangul on muudatuste jõustumise edasilükkamine praegu iseenesest positiivne.

"Vastasel korral oleks mõnenädalase etteteatamisega jõustuvad muudatused andnud järjekordse hoobi Eesti maksusüsteemi usaldusväärsusele," nentis Saag.

Samas on Saagi sõnul huvitav jälgida Euroopa Komisjoni reageeringut sellele edasilükkamisele - 2010 planeeritult jõustuvad muudatused nägid ette muu hulgas mitmete sätete Euroopa õigusega kooskõlla viimist, mille osas on Euroopa Komisjon algatanud Eesti suhtes rikkumismenetluse.

"Nüüd oleks veel oluline, et saaks ka 2010. aasta tulumaksumäära muutmise küsimuse kiiresti selgeks. Seadusemuudatus, mis peatab tulumaksumäära alanemise, on riigikogus läbinud alles esimese lugemise. Loodetavasti ei toimu sama stsenaarium nagu suvel käibemaksumääraga, kus seadusandja langetas maksumaksjale negatiivse otsuse üleöö," lisas Saag.

Ernst & Young Baltic ASi partner Ranno Tingase sõnul on seotud isiku mõiste tulumaksuseaduses nagu tükk kummi - kunagi ei tea ette, mis kuju see võtta võib.

"Kui praegu on seotud isiku määratlemise aluseks eelkõige formaalsed seosed, siis plaanitavate muudatuste kohaselt on seotud isik määratletud subjektiivsete kriteeriumite kaudu - ühine majanduslik huvi või valitsev mõju," märkis Tingas.

Rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Annika Vilu ütles, et kuna eelnõu menetlus on võtnud päris palju aega ning seaduse vastuvõtmise ja jõustumise vahele peaks jääma mõistlik aeg, siis lükati jõustumine aasta võrra edasi. "Füüsilise isiku maksustamisperiood on aasta ja seega on keeruline muuta seadust aasta keskel," ütles ta. Ta lisas, et eelnõu eesmärk ei ole täiendavate tulude saamine, vaid eeskätt Euroopa Komisjoni algatatud rikkumismenetluse ja muude probleemide lahendamine, seega olulist mõju tuludele ei ole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:19
Otsi:

Ava täpsem otsing