OECD: tööpuudus jätkab esialgu kasvu

Sirje Rank 19. november 2009, 12:31

Maailma Arenenud Riikide Organisatsiooni OECD riikides majanduskasv küll toibub, kuid uute töökohtade loomiseks on see alles liiga nõrk, märgib OECD oma täna avaldatud majandusprognoosis.

USAs saab töötuse kasv tipust läbi tuleval aastal, euroalal võib pööret paremusele oodata alles 2011. aastal.

Majanduse toibumine kidub, kuna tarbijate ja ettevõtete põhitähelepanu on praegu oma finantsolukorra parandamisel ja võlgade maksmisel, mis pärsib majanduslikku aktiivsust. Majanduse aeglane toibumine koos suurte jõude seisvate tootmisvõimsustega tähendab omakorda seda, et inflatsioon jätkab langust veel ka 2010. aastal. 

Maailmamajanduse toibumise esivedur on Hiina, mida aitab finantskriisist pääsemine suhteliselt terve nahaga ning valitsuse suur abipakett. Hiina SKP kasvab OECD prognoosi järgi tuleval aastal 10,2% ja aastal 2011 9,3%.

USA toibub samuti valitsuse stiimuli najal, saades täiendavat tuge maailmakaubanduse toibumisest ja nõudluse kasvust suurtes arenevates riikides. Samuti firmade laovarude täiendamisest ja olukorra stabiliseerumisest eluasemeturul. OECD prognoosi järgi kasvab USA SKP tuleval aastal 2,5% ja järgneval aastal 2,8%.

Euroala kasvu ergutavad mitmed samad tegurid mis USAs, kuid meetmed töökohtade säilitamiseks nagu lühendatud tööaja kasutamine, võivad eelolevatel kuudel tähendada aeglasemat uute töökohtade juurdekasvu. Nii jääb tarbijausaldus suhteliselt nõrgaks, mis võib pidurdada majanduse toibumist. OECD prognoosi järgi kasvab euroala majandus tuleval aastal 0,9% ja sellele järgneval aastal 1,7%.

Jaapanit aitab tugev kasv mujal Aasias, kuid jätkuvalt on probleemiks siseturu nõudluse mõõnamine ja deflatsioonirisk. OECD prognoosib Jaapanis tuleval aastal 1,8% ja sellele järgneval aastal 2% SKP kasvu.

„Hea uudis on, et toibumine – ehkki nõrk – on majanduses alanud,“ ütles OECD peasekretär Angel Gurr?a. „Olukorras aga, kus miljonid töökohad on kadunud ja eelarved surve all, tuleb valitsustel eelolevatel kuudel väga ettevaatlikult käituda. Stiimul tuleb kõrvaldada, kuid see peab toimuma järk-järgult, et majanduse toibumist mitte ohtu seda,“ jätkas ta.

OECD peaökonomist Jørgen Elmeskov hoiatas kriisi laastava mõju eest valitsuste eelarvele. Enamike OECD riikide koguvõlg võib aastaks 2011 SKPst suurem olla. Enamikes riikides tuleb riigifinantside kordapanekuks rakendada otsustavaid meetmeid, osades isegi drastilisi. Eelarvekulude kärpeid või maksude tõstmist ei tohiks aga teha sellises tempos ega sellistes valdkondades, mis majanduse toibumise ohtu seaksid.

„Eelolevatel aastatel on vaja radikaalseid poliitilisi meetmeid, et taastada makromajanduslik tasakaal, stabiilne kasv ja madal tööpuudus,“ ütles  Elmeskov. „Alles siis, kui see on saavutatud, oleme kriisist välja pääsenud.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. November 2009, 12:44
Otsi:

Ava täpsem otsing