Venemaa suure gaasimaardla kasutuselevõtt viibib

Sirje Rank 22. november 2009, 17:01

Barentsi meres asuva suure Ðtokmani gaasimaardla kasutuselevõtt lükkub vähemalt kahe aasta võrra edasi, kirjutas ajaleht Wall Street Joural.

Nii tunnistas üks Gazpromi megaprojektis osalev välispartner, Prantsuse naftakompanii strateegiajuht Total Jean-Jacques Mosconi. Mosconi sõnul jõuab gaas sellelt väljalt torudesse kõige varem 2015. aastal ning vedeldatud gaasi tootmine algab aasta hiljem.

Viivituse põhjuseks on „mitmed tehnilised küsimused“, mis ei võimalda algsest plaanist kinni pidada. Tehnilistest küsimustest veelgi suurem probleem näib olevat projekti tasuvus.

Gazpromi asedirektor Aleksander Medvedev hoiatas septembris samuti, et Ðtokmani kasutuselevõtt võib lükkuda, kui gaasinõudlus Euroopas piisavalt kiiresti ei taastu. Läinud kuul ütles Totali tegevjuht Christophe de Margerie, et gaasi praeguse hinna juures poleks Ðtokmani projekt tasuv.

Ðtokmani maardla gaasivarud ulatuvad 3,8 triljonile kuupmeetrile, millega võiks katta kogu maailma gaasitarbe veidi enam kui aasta jooksul. Peale Gazpromi osalevad Ðtokmani projektis veel Prantsuse Total ja Norra Statoil.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2009, 17:01
Otsi:

Ava täpsem otsing