Swedi fondiskandaal vahetas juhi Rootsis

Katariina Krjutškova 24. november 2009, 06:57

Eile Swedbanki fondide haldusfirma juhatuses tehtud muudatused on osalt tingitud ka sel sügisel Eesti pensionifondide ümber toimunust.

Eilsest alates on Swedbank Robur AB-l uus juht ning erakorralisel koosolekul määrati ettevõttele ka uus juhatus.

Uude juhatusse kuulub neli emafirma Swedbank AB töötajat eesotsas kogu panga tegevjuhi Michael Wolfiga. Eelmisest juhatusest tehti vaid vanemnõunik Bengt-Erik Lindgrenile jätkamisettepanek.

Swedbanki kommunikatsioonidirektor Thomas Backteman ütles Äripäevale, et otsuse taga on muudatused kogu kontsernis, mis said alguse selle aasta märtsis konsterni uue juhatuse tööleasumisega. "Me tahame nüüd, et Swedbankil oleks Roburi üle kindlam kontroll, kui see on ajalooliselt olnud," sõnas Backteman.

Kaks juriidilist intsidenti - Eestis ja Rootsis

Backteman lisas, et põhjuseks on ka kaks juriidilist intsidenti, mis on viimase aasta jooksul esile kerkinud. Esiteks sellesügisene Eestis pensionifondidega toimunu, kus finantsinspektsioon tuvastas fondides huvide konflikti.

Teiseks 2008. aasta lõpus Rootsis juhtunu, kui kohalikule finantsinspektsioonile raporteeriti valesti infot fonditasude kohta ja osa neist tuli hiljem tagasi maksta.

Roburi uue juhi otsingud alles algavad

Backtemani sõnul on otsuse taga ka strateegiliste plaanide muutmine. Varasemast enam soovitakse varahaldusteenust hakata müüma ka väljapoole panka, tehes koostööd teiste fondimüüjatega, näiteks Rootsi teise suure panga Handelsbankeniga.

Roburit juhtima hakkav Peter Rydell juhtis siiani panga Lääne regiooni Rootsis. Rydell töötab Roburi juhina vaid ajutiselt ja uue juhatuse esimeseks ülesandeks ongi uus juht leida.

Sellelt kohalt lahkuv Mats Lagerqvist on töötanud Roburis üle 20 aasta, sellest juhina viis aastat. Rootsi online-majandusleht realtid.se märkis ka, et Lagerqvist maandub pärast lahkumist pehmelt, sest saab kompensatsiooniks 21 kuu palga ehk 6,7 miljonit Rootsi krooni (10,2 miljonit Eesti krooni).

Nimelt näeb Swedbanki poliitika ette, et lahkumiskompensatsiooniks kujuneb töötatud aastate ja ühe kuu palga korrutis.

Robur AB-le kuulub Swedbank Robur Fonder AB, mis langetab alates läinud suvest ka Swedbanki Eesti fondide ja igapäevaseid investeerimisotsuseid. Eestis töötab kohalik portfellijuht. Swedbank Robur AB on Swedbank AB sajaprotsendiline tütarfirma.

mis on mis

    * Swedbank Robur Swedbanki tütarettevõte, mis teeb igapäevaseid valikuid pensionifondide investeeringute ning finantsturgude lühiajalise nägemuse osas.
    * Tegutseb alates 1967. a.
    * Üle 3 miljoni kliendi, neist üle miljoni Balti riikides.
    * Haldab umbes 60 miljardit eurot.
    * Umbes 300 töötajat.
    * Juhatusse kuulub neli emafirma Swedbank AB töötajat eesotsas kogu panga tegevjuhi Michael Wolfiga.

taust

    * Septembri lõpus langes Swedbank Private Debt Fondi osaku väärtus viiendiku võrra, 566 miljonilt kroonilt 446 miljonile kroonile, sest ettevõtete võlakirjad, mille lunastustähtaeg saabus nädal varem, hinnati nulli.
    * Swedbanki Private Debti võlakirjafondi järsust allahindlusest said valusa hoobi ka Swedbanki enda pensionifondid, mis tänavu juuni lõpu seisuga olid Private Debt Fondi osakuid soetanud enam kui 300 miljoni krooni eest.
    * Finantsinspektsioon jõudis 12. oktoobril ligikaudu pool aastat kestnud järelevalvemenetluse tulemusena järeldusele, et Swedbank Investeerimisfondid ei ole kohustuslike pensionifondide varade investeerimisel täitnud investeerimisfondide seadusest tulenevaid kohustusi vältida ja maandada huvide konflikte.
    * Swedbank otsustas 14. oktoobril, et maksab Swedbank Investeerimisfondide investoritele kinni Private Debt Fondi osaku kolmanda kvartali hinnalanguse - 143 miljonit krooni.

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. November 2009, 15:20
Otsi:

Ava täpsem otsing