Kelam:  Eestil hea võimalus liituda euroga aastal 2011

Kaisa Gabral 25. november 2009, 14:30

Eesti on üks madalaima välisvõlaga riik, usun, et Eestil on hea võimalus liituda euroalaga 2011. aastal, rõhutas Euroopa Parlamendi täisistungil Tunne Kelam.

Euroopa Parlamendi täisistungil märkis Tunne Kelam (Euroopa Rahvapartei fraktsioon), et on vaja teha otsustavaid jõupingutusi Euroopa projektile lisandväärtuse saamiseks uuest õiguslikust raamistikust.

"Kõigepealt - tee Euroopa ühistele poliitikatele on avatud. Enam ei ole mingeid ametlikke vabandusi  neist hoidumiseks, " ütles Eesti saadik.

"Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon on neid ühiseid poliitikaid toetanud. Nüüd on nõukogu ja liikmesriikide valitsuste kord alustada jõulise ühise välis-, julgeoleku-ja energiapoliitikaga, mis oleksid tõeliselt usaldusväärsed meie partnerite jaoks, " ütles Kelam

Möödunud talve energiakriisi vältimiseks on Kelami arvates üks pakilisemaid ülesandeid ühtse energiaturu lõplik väljakujundamine, üle-euroopaliste elektrivõrkude ja -hoidlate arendamine ja energiasolidaarsuse klausli rakendamine.

Eesti saadiku sõnul seisneb probleem ka majanduskriisist väljatulemises. "Eriti kehtib see riikide kohta väljaspool eurotsooni, mis on enim kannatanud järsu investeeringute languse ja kasvava tööpuuduse all. Võrreldes euroala liikmetega on need riigid muutunud haavatavamaks seoses ebasoodsate konkurentsitingimustega, " ütles Kelam.

Tema ettepanekul on tarvis ajutisi meetmeid nagu täiendavaid laenuvõimalusi väike-ja keskmise suurusega ettevõtetele ja toetusi infrastruktuuri arendamiseks. "Veelgi enam, riikliku kaasfinantseerimise nõuete ajutise vähendamisega oleks tagatud parem juurdepääs Euroopa fondidele," tegi Kelam ettepaneku.

Tunne Kelam tõstatas ka Eesti eurotsooni pürgimise küsimuse. "Eesti on üks madalaima välisvõlaga riik ja samuti oleme suutnud eelarve puudujäägi kontrolli alla võtta."

"Usun, et Eestil on hea võimalus liituda euroalaga 2011.aastal, " ütles Kelam.

 

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2009, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing