Rootsi keskpank: Balti riikidel on vahe sees

Sirje Rank 26. november 2009, 12:28

Täna avalikustatud hinnangus Rootsi pankade stabiilsusele märgib Rootsi keskpank, et Balti riikides jätkub pankade laenuportfelli halvenemine, kuid riigiti on vahed selgelt sees.

„Eesti suudab oma probleemidega paremini toime tulla kui teised kaks,“ ütles Rootsi keskpanga asedirektor Lars Nyberg täna raportit tutvustanud pressinkonverentsil.

Eesti majandusel on lootust ka kiiremini toibuda, kuna suurem osa ekspordist läheb Skandinaavia riikidesse, samas kui Läti ja Leedu kauplevad rohkem omavahel ning Ida-Euroopaga, mis kriisist enam räsitud, hindab Rootsi keskpank. Viivises laenude hulga kasv on Eestis samuti aeglasem ning euroga liitumise lootus räägib ise enda eest.

Üldine pilt Balti riikide väljavaadete kohta püsib aga siiski sünge. Majanduslangus on aeglustunud, kuid jätkub veel ka tuleval aastal. Ees on täiendavad maksutõusud ja kulukärped, et avaliku sektori rahanduslik seis stabiliseerida. See vähendab veelgi niigi nõrka sisenõudlust, perspektiivis on see aga eelarve jätkusuutlikkuse kindlustamiseks vajalik. Pankadele tähendab selline areng laenuportfellide kvaliteedi jätkuvat langust.

Balti riikide konkurentsivõime on tänu sisemisele devalveerimisele paranemas, kuid palgatasemed on varasemaid tõuse arvestades ikka veel kõrged ning eksport pole oluliselt toibunud – see näitab, et nõudlus maailmaturul on ikka alles väga nõrk.

Pankade laenuportfellid Balti riikides vähenevad ning järjest enam on majapidamisi ja ettevõtteid, kes ei tule oma olemasolevate laenude teenindamisega toime. Pankrottide arv ja tööpuudus jätkavad kasvu tuleva aasta keskpaigani.

Jätkuvalt on Balti riikides hapnev laenuportfell Rootsi pankadele suurimaks riskiks. Pangad on aga keskpanga hinnangul paremini kapitaliseeritud kui keskpanga eelmise hinnangu ajal selle aasta juunis ning ka hinnatav laenukahju tuleb keskpanga uue prognoosi järgi väiksem, kuna olukord maailmamajanduses ja finantsturgudel on paranenud.

„Suurimaid kahjumeid eeldame jätkuvalt pankade tegevusest Balti riikides“ teatas keskpank. „Pankadel on aga piisavalt kapitali, et selles suurusjärgus laenukahjumitega toime tulla,“ seisab hinnangus.

Panga uue hinnangu järgi kasvavad Rootsi pankade laenukahjumid põhistsenaariumi järgi ajavahemikus 2009-2011 kokku 155 miljardile Rootsi kroonile võrreldes juunis prognoositud 170 miljardi Rootsi krooniga.

Keskpanga stressitestid näitavad, et neli suurpanka tuleks toime ka musta stsenaariumiga, kus kahjumid kasvaksid 256 miljardile Rootsi kroonile. 38% kahjumist tuleks Balti riikidest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2009, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing