Ligi: kriisi ajal ei ole sundsäästmine adekvaatne

Katre Pilvinski 30. november 2009, 16:25

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et toetas juba riigikogu liikmena pensioni II samba maksete külmutamist mitte eelarvelistel põhjustel, vaid sellepärast, et kriisi ajal ei ole sundsäästmine adekvaatne, ütles rahandusminister Jürgen Ligi.

Praegu on II pensionisamba maksete jätkamise avalduste esitajate arv Pensionikeskuse andmetel 211 672. Eesti Väärtpaberikeskuse andmetel oli 2008. aasta lõpus II sambaga liitujaid 592 095. 

"Rahandusministeerium prognoosis tegelikult väiksemat jätkajate arvu. Mina, tookord riigikogu liikmena, asusin maksete külmutamist toetama mitte lihtsalt eelarvelistel põhjustel, vaid selle pärast, et kriisi ajal ei ole sundsäästmine adekvaatne," kommenteeris Ligi.

"Tarbimise järsu languse oludes on see ülearune majandusest raha välja viimine. Paljudel inimestel kas napib raha isegi hädavajadusteks või on säästmiseks tarvis hoopis likviidset instrumenti. Alahinnata ei saa sedagi, et finantskriis õõnestas sambaid kõvasti," sõnas ta ja lisas, et põhjused on erinevad: riigipoolse stiimuli peatumine, sissetulekute vähenemine või kaotus, pettumus samba negatiivse tootluse ja  riigi otsuse pärast. On ka lihtsalt avalduse esitamata jätmist, milles on sellegi mõju, et suurenenud on sambaga sundliidetute osa. 

Neil, kes siiski säästsid, suurenes Ligi arvamuse järgi tähtajaliste hoiuste maht, sest kriisi ajal võib raha palju varem vaja minna kui samba avanedes.

"Usun, et inimesed tegid valdavalt targa ja kaalutletud otsuse, mis vastas nende riskidele, võimalustele ja vajadustele. Mina ei ühine nendega, kes ikka räägivad maksete peatamisest kui suurest altvedamisest. See otsus oli pragmaatiline, nii erakordsed asjaolud ei ole isegi lähikümnenditel tõenäolised," möönis Ligi.

"Peame siiski selgitama, et tegu oli erakordse sammu, mitte pretsedendiga. Hoiame II samba regulatiivset keskkonda võimalikult stabiilse ja usaldusväärsena, aga finantskriisi kogemusi kasutades teeme  vajadusel ka korrektiive," ütles rahandusminister.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2009, 16:44
Otsi:

Ava täpsem otsing