Jaapani Pank pani ralli käima

Tõnis Oja 02. detsember 2009, 00:00

Jaapani keskpanga otsus anda pankadele lühiajalist laenu pani käima aktsiaralli pea kogu maailmas, üheks väheseks erandiks oli Tallinna börs.

Dubai riigile kuuluv investeerimisfirma Dubai World oli esmaspäeva õhtul lubanud ümber struktureerida 59 miljardi dollari suurusest võlakoormast 26 miljardit. See tekitas finantsurgudel mõningase hingetõmbe, mis oli aluseks edaspidisele tõusule.

Ebakindlus sai läbi (vähemalt ajutiselt) eile varahommikul, kui Jaapani aktsiaturgudel käis kauplemine täie hooga. Siis tuli teade Jaapani keskpanga nõukogu erakorralisest koosolekust ning umbes protsendi jagu miinuses olnud Tokyo börsiindeks lendas 2,5 protsendiga plussi.

Pärast seda, kui Aasia börsid olid juba kinni, teatas saareriigi keskpank otsusest anda pankadele erakorralist lühiajalist laenu 10 triljoni jeeni (1156 miljardi dollari) suuruses mahus. Deflatsiooni ärahoidmiseks lubati hoida baasintressi 0,1 protsendi tasemel.

Saareriigi suurettevõtete probleemiks on viimastel aegadel olnud tugev jeen, mis muudab eksportööride elu keeruliseks.

Euroopa suurettevõtete hinnaliikumist peegeldav Dow Jones Stoxx 600 oli pärastlõunaks kerkinud üle kahe protsendi.

Kui Jaapan ei saa ega saa oma majandust käima, siis Hiina ja Euroopa näitavad paranemise märke. Euroopa tööstustoodang kerkis novembris juba teist järjestikkust kuud. Hiina, mis on suurtest majandustest kõige kiiremini kasvav, tegi novembris viie aasta suurima tõusu.

Pärastlõunaks kaldus optimism üle ka teisele poole Atlandi ookeani. USA aktsaiturud alustasid kauplemispäeva enam kui protsendilise tõusuga.

Paraku ei saanud üldisest rõõmupeost osa Tallinna börsi investorid. Suurema osa kauplemispäevast olid aktsiate hinnad miinuses, vaid enne päeva lõppu hakkasid mõned aktsiad tõusma ning kergitasid lõpuks ka börsiindekseid.

Üks kriisimurdja kandidaat võib olla Tallinki aktsia, mille suuremad tehingud toimusid hinnaga 5,95 krooni ja väiksemad tehingud hinnaga 6,10 krooni. Kauplemispäevale pani punkti tehing, mille käigus vahetas omanikku 10 Tallinki aktsiat, tänu millele sai aktsia hind tõusuks 2,6 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:20
Otsi:

Ava täpsem otsing