PwC: Ukraina on maksumaksja põrgu

Kristi Malmberg 04. detsember 2009, 09:57

Maailmapanga ja PricewaterhouseCoopersi avaldatud maksukeskkondade võrdleva uuringu järgi on Leedu ainus riik maailmas, mis tänavu äriühingute tulumaksu tõstis ning Ukraina on lausa maksumaksja põrgu, teatas ettevõte. 

Maailmapanga ja PricewaterhouseCoopersi avaldatud 183 riigi maksukeskkondade võrdleva uuringu "Paying Taxes 2010" alusel on Leedu maksukeskkond lihtsuse, kasutajasõbralikkuse ja maksukoormuse taseme kokkuvõttes maailmas 51. kohal ja Euroopa Liidus 10. kohal. Eraldivõetuna äriühingu maksukoormuse järgi  on Leedu maailmas 99. kohal ning Euroopa Liidus 11. kohal.

Uuringus kasutatud näidisäriühingu maksukoormus oli Leedus 42,7% äriühingu tuludelt. Sellest suurema osa - 35,1% - moodustasid tööjõumaksud.
Maksude deklareerimisele ja maksmisele kulub Leedu äriühingutel aastas keskmiselt 166 tundi, millega Leedu asub maailmas 63. kohal ja Euroopa Liidus 11. kohal, edestades sellega Eestit tublisti.

Eesti maksukeskkond on lihtsuse, kasutajasõbralikkuse ja maksukoormuse taseme kokkuvõttes maailmas suhteliselt tublil 38. kohal ja Euroopa Liidus 7. kohal. Eraldivõetuna äriühingu maksukoormuse järgi on aga Eesti maailmas tagasihoidlikul 131. kohal ning Euroopa Liidus 19. kohal.

Erki Uustalu PricewaterhouseCoopersi ütles, et Leedu oli uuringu kohaselt ainus riik maailmas, mis 2009.aastal äriühingu tulumaksu tõstis: 15%-lt 20%-le, ehkki tulevikus plaanitakse seda taas alandada. Samas kehtestati mitmeid maksusoodustusi tehnoloogilise innovatsiooni ning teadus- ja arendustegevuse toetamiseks (ehkki kõnealuse uuringu tulemust see ei mõjutanud, kuna võrdluse aluseks olnud näidisäriühing ei tegutsenud selles valdkonnas). Füüsilise isiku tulumaks alanes 15%-le, ent samal ajal suurenes füüsilise isiku osa tervisekindlustuse maksete tasumisel.

Ukraina maksukeskkond on lihtsuse, kasutajasõbralikkuse ja maksukoormuse taseme kokkuvõttes maailmas 181. kohal. Eraldivõetuna äriühingu maksukoormuse järgi on Ukraina maailmas tagasihoidlikul 149. kohal.
Uuringus kasutatud näidisäriühingu maksukoormus oli Ukrainas 57,2% äriühingu tuludelt. Sellest moodustasid tööjõumaksud 43,1% ja tulumaks 12,3%.
Maksude deklareerimisele ja maksmisele kulub Ukraina äriühingutel aastas keskmiselt 736 tundi, mis on ligi 9 korda enam kui Eestis.

Uustalu sõnas, et maksude maksmisele kuluv aeg vähenes Ukrainas küll eelmise aastaga võrreldes 100 tunni võrra, ent lääneliku orientatsiooniga riikide seas on Ukraina endiselt maksumaksja põrgu. Näiteks maksis Ukraina näidisäriühing aasta jooksul erinevaid makse 147 korda, see andis vastavas arvestuses riigile viimase koha.

Venemaa maksukeskkond on lihtsuse, kasutajasõbralikkuse ja maksukoormuse taseme kokkuvõttes maailmas 103. kohal. Eraldivõetuna äriühingute maksukoormuse järgi aga maailmas Eestist paari koha võrra eespool - 129. kohal.

Venemaal vähenes äriühingute tulumaks 24%-lt 20%-le, võeti kasutusele elektroonilised maksudeklaratsioonid ja käibemaksudeklaratsioonide esitamine hakkas toimuma kvartaalselt (varem esitati  igakuiselt) - kõik see tõstiski Venemaa maksukeskkonna sõbralikkust aastaga 31 koha võrra, selgitas Uustalu.

Uuringus kasutatud näidisäriühingu maksukoormus oli Venemaal 48,3% äriühingu tuludelt. Sellest suurema osa moodustasid tööjõumaksud (31,8%) ja tulumaks (10,9%).  Maksude deklareerimisele ja maksmisele kulub Venemaa äriühingutel aastas keskmiselt 320 tundi, mis on ligi neli korda enam kui Eestis.

Poolas on äriühingute maksukeskkond lihtsuse, kasutajasõbralikkuse ja maksukoormuse taseme kokkuvõttes maailmas 151. kohal ja Euroopa Liidus 26. kohal. Eraldivõetuna äriühingu maksukoormuse järgi Poola maailmas 98. kohal ja Euroopa Liidus 10. kohal.

Uuringus kasutatud näidisäriühingu maksukoormus oli Poolas  42,5% äriühingu tuludelt. Sellest moodustasid tööjõumaksud 21,9% ja tulumaks 17,3%.
Maksude deklareerimisele ja maksmisele kulub Poolas äriühingutel aastas keskmiselt 395 tundi, mis riigi üldises pingereas viimase veerandi sisse sikutab.

Uustalu märkis, et kuigi Poola vähendas tööjõumakse ning lihtsustas maksuprotseduure, on riik endiselt maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuselt Euroopa Liidus viimasel kohal.

Uuring "Paying Taxes 2010" reastas 183 riiki maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuse järgi. Uuringus kasutatud näidisäriühingu maksukoormus oli  49,1% äriühingu tuludelt. Sellest suurema osa - 37,5% - moodustasid tööjõumaksud.

Uuringu andmetel on viimase aasta jooksul oma maksukeskkonda ettevõtjasõbralikumaks muutnud veerand maailma riikidest: 20 riiki vähendas äriühingu tulumaksu ja 9 tööjõu maksustamise määra ning 37 riiki lihtsustas maksudeklaratsioonide edastamise korda või süsteeme. Uustalu lisas, et kui vaadata möödunud aastat, tõusis ettevõtjate jaoks maksukoormus Eestis veelgi ning pilguheit tulevikuplaanidesse viitab samuti ettevõtjate maksukoormuse kasvule olukorras, kus mitmed Euroopa riigid teevad pingutusi, et pigem makse alandada.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2009, 09:57
Otsi:

Ava täpsem otsing