Arengufond: rahast olulisem oli erainvestori kogemus

Anne Oja 22. detsember 2009, 11:44

Koos Arengufondiga mullauuringute firmasse 13 miljonit krooni panustanud erainvestori puhul oli rahast olulisem tema varasem kogemus standardiseeritud mõõtmisteenust osutava ettevõtte käivitamise ja müügiga, ütles Arengufondi ekspert Indrek Kelder.

Koos Arengufondiga keskkonna mikrobioloogilise testimise platvormi arendavasse firmasse BiotaP investeerinud Sirli Sipp Kulli töötas üles naftasaadusi keemiliselt analüüsinud Eurolabo nimelise ettevõtte, mis müüdi ülemaailmsele Intertek Groupile. Hetkel kannab see ligi kümne miljoni kroonise käibega analüüsifirma Intertek Eurolab OÜ nime.

Kelder ütles, et Arengufond puutus BiotaPiga esmakordselt kokku 1,5 aastat tagasi. "Enne olid nad EASi portfellis. Läbirääkimised algasid meil aga 2009 augustis," sõnas ta.

"See oli suur juhus, et me (investorid Arengufond ja Sirli Sipp Kulli) sinna kokku sattusime. Tutvusringkonnad klappisid ja ühel hetkel hakkasime mõtlema, kes on midagi sellist juba teinud," rääkis Kelder. "BiotaP on rohkem nagu teadlaste firma ja Sirli puhul oli rahast olulisem tema kogemus standardiseeritud mõõtmisteenust osutava ettevõtte käivitamisest ja müügist."

Kelder märkis, et kuna Arengufond kaasab igasse projekti ka erainvestori, jäävad sõelale vaid riskikapitalistile piisava kasumlikkusega ambitsioonikad firmad. "Meil EASiga sarnaseid taotlusvoore pole. Selle projektiga jõuti nüüd lihtsalt niikaugele, mis ei tähenda sugugi, et me teistesse sarnastesse projektidesse enam ei investeeriks," selgitas ta investeerimisotsuseni jõudmist.

Keldri sõnul lükkab Arengufond suure osa taotlusi kõrvale, kuna raha tahetakse saada kohalikku mastaapi äri jaoks, kuid riskikapitalistid soovivad näha, et ettevõttel oleks rahvusvahelist potentsiaali ning haaret. "Paljud tulevad ka oma esmase ideega, loomulikult on see liiga toores, et sinna investeerida," selgitas ta.

Kelder mainis, et ka kolme aasta eest EASi rahadega rakendusuuringuid alustanud BiotaPi sai pooleteise aasta jooksul pisut suunatud, kuid praegu on ettevõttel korralik ja ambitsioonikas äriplaan.

BiotaP kasutab keskkonna seisundi hindamiseks 10 000 mikroobiliigi esinemissageduse põhjal loodud arvutimudelit ja metagenoomi analüüsi, millega määratakse keskkonnas elutsevate mikroorganismide genoomide summa.

Keskkonnaseisundi analüüside potentsiaalseteks tellijateks on uurimisasutused, järelevalveorganisatsioonid ja tööstus, kaasa arvatud põllumehed, kes vajavad seni kasutatud katseklaasimeetodist täpsemat, kiiremat ja ka odavamat lahendust looduskeskkonna hindamiseks.

Pikemas perspektiivis saab metagenoomi analüüsi kasutada ka õhu, vee ning isegi toidu testimiseks, samuti erinevate proovide analüüsimiseks meditsiini vallas.

Ettevõtte kaasasutaja rahvusvaheliselt tuntud rakubioloog Toomas Neuman usub samas, et vastavast tehnoloogiast võiks olla abi isegi globaalsete kliimamuutuste hindamisel ja tuleviku arengustsenaariumite kuvamisel.

BiotaP saab Arengufondi investeeringu 13,1 miljonit krooni kätte rahas. Arengufond ei soostunud eile avaldama, milline protsent ettevõttest sellega omandati, märkides vaid, et osalus saadi erainvestoriga samadel alustel ja 1% eest maksid mõlemad võrdselt.

BioTapi varasemad omanikud on Toomas Neuman (Bioinf OÜ, 49%), TTÜ professor Madis Metsis (OÜ Riistakast, 49%), Mari-Liis Vunder ja Šveitsis elav Kadri Vunder Fontana (Vunder Project, 2%).

Varem on Arengufond investeerinud järgmistesse ettevõtetesse:

- lemmikloomaomanike suhtlusportaalide uniteddogs.com ja unitedcats.com arendaja United Dogs and Cats OÜ, kokku 3,8 mln kr;
- online-rõivapoodidele robotmannekeeni pakkuv Massi Miliano OÜ kaubamärgiga Fits.me, kokku 4,9 mln kr;
- senisest 20% odavamat tuuleenergiat tootva tuuleturbiini arendaja Goliath Wind OÜ, kokku 3,9 mln kr;
- Ilmarine Engineering OÜ tootearendusüksus, kokku 10 mln kr;
- iseteeninduslike pakiautomaatide arendaja Smartpost OÜ, kokku 13,4 mln kr.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2009, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing