Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

III sammas kindlustuse kaudu

Romet Kreek 27. jaanuar 2011, 00:00

Traditsioonilise ehk garanteeritud tootlusega lepingu puhul puudub lepingu sõlmijal investeerimisrisk, kliendile lubatakse lepingut sõlmides garanteeritud intressimäär, mis ei muutu. Kliendil puudub kaasarääkimisõigus, kuhu raha edasi paigutatakse. Kokku lepitakse sissemaksete suurus ja kindel summa, mille klient lepingu lõppedes saab kätte.

Investorile on huvitavamad investeerimisriskiga lepingud, kus klient saab ise teha valiku kõikide seltsi pakutavate fondide vahel ning soovi korral muuta kogunenud investeeringu struktuuri. See on üks suurimaid eeliseid nendele, kes soovivad tulumaksusoodustust, kuid ei soovi ühel või teisel põhjusel osta otse III pensionisamba osakuid. Selle asemel saab kunde ise panna kokku temale meelepärase fondivaliku pakutavatest fondidest, ise tehinguid ajastada ja teha sobival ajal portfellis ümberkorraldusi. Sellisel juhul ei mängi rolli, mida teevad Eestist juhitud III samba pensionifondide juhid, vaid vastutatakse ise oma fondivaliku eest.

"Suurim eelis kliendile ja ühtlasi suurim erinevus elukindlustusseltsides sõlmitava pensionikindlustuse vahel on see, et garanteeritud tootlusega lepingu investeerimisotsused teeb ning investeerimisriski kannab elukindlustusselts," ütles Merle Kollom Compensa Life'ist. "See variant sobib inimesele, kes ei tunne ennast investeerides kindlalt, peljates võimalikku rahakaotust, või kes soovib mingi osa oma investeeringutest paigutada riskivabalt, et siis ülejäänuga rohkem riskida."

Garanteeritud tootlus on pelglikule kliendile. "Suurimaks erinevuseks III samba pensionifondide ja elukindlustustoodete vahel on võimalus lisada lepingule traditsiooniline elukindlustuskaitse ja mitmeid lisakindlustuskaitseid (nt kaitse õnnetusjuhtumist põhjustatud ajutise töövõimetuse vastu)," jätkas ta.

Sisuliselt saab klient investeerimisriskiga kindlustuse raames panna ennast oma investeerimisotsuste ja turu liikumiste meelevalda. Kuid sellise valiku puhul tuleb arvestada täiendavate kuludega. Esiteks maksab kindlustuskaitse.

"Eripäraks - kas see on eelis või puudus, sõltub kliendi suhtumisest ja vajadusest - on elukindlustuskaitse surmajuhtumi korral. Iga lepinguga kaasneb minimaalselt 2% ulatuses (reservist) elukindlustuskaitse, seda on alati võimalik ka suurendada, kui tekib vajadus," ütles Mandatum Life'i juhatuse esimees Imre Madison.

Kui arvestada lisakindlustuskaitseid, siis ka need maksavad. Lepingu kestvuse ajal võetakse haldustasu, nagu ka lepingut sõlmides. Seega tuleb investoril pidada silmas kuludepilti. Lepingu saab sõlmida regulaarse sissemaksega või ka ühekordse suurema sissemaksena.

Oma rahapaigutusega kursis hoidmine on muutnud lihtsamaks. Paljud vahendajad pakuvad oma internetikeskkonnas värsket infot fondide ning selle kohta, kui palju osakuid on soetatud, millised on kulud jne. Ka fondivaliku muutmine on sageli võimalik interneti vahendusel.

Swedbankis on praegu popim kapitaligarantiiga investeerimiskindlustuse leping. Swedbank pakub lisaks investeerimiskindlustusele ka sellist valikut, kuhu on lisatud kapitaligarantii. Viimase puhul garanteeritakse sissemakstud summade säilimine, kuid see maksab.

"Kapitaligarantii lisamine, st sissemakstud summade säilimine ka pikaajaliselt negatiivse stsenaariumi juures, toob täiendava kindlustunde," ütles Swedbank Life Insurance'i juhatuse liige Mihkel Mandre. Swedbankis ongi kapitaligarantiiga investeerimisriski kindlustus kõige uuem ning kasvav valdkond ning peamine lahendus, kui vaadata ainult uusi sõlmitud lepinguid.

"ERGO Life Insurance pakub praegu vaid garanteeritud tootlusega pensionikindlustust," ütles ERGO kogumistoodete riskijuht Marek Viik.

Minule on jäänud mulje, et paindlikkuses on III samba raha kogumine kindlustuse kaudu mugavam, kuid see on kallim. Kui ise suudetakse otsustada, mis varaklassil, piirkonnal või sektoril võiks minna paremini kui III samba fondidel, on valik õigustatud. Kui aga tulumaksutagastus ei ole nii oluline ning valikute piiratus jääb pitsitama, siis võib kaaluda võimalust võtta oma varade juhtimine täielikult enda kätte, kasutades pensionisammastevälist investeerimiskonto süsteemi.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing