Kamprad peidab IKEA miljardeid maksuparadiisis

Sirje Rank 26. jaanuar 2011, 12:23

Rootsi avalik-õigusliku televisiooni ajakirjanikud on välja uurinud, et IKEA asutaja Ingvar Kamprad pole sugugi loobunud kontrollist maailma suurima sisutuskaubamaja üle, nagu ta ise väidab, vaid juhib seda maksuparadiisis Liechtensteinis asuva salajase fondi kaudu.

Ingvar Kamprad ei vali eriti sõnu, kui SVT telesaate Uppdrag ajakirjanikud temalt IKEA kontserni struktuuri kohta aru pärivad. „Kuidas saab üldse nii neetult idiootseid küsimusi küsida? Oled peast segi või? Oled jah pagana segane,“ vahendas mööblikuninga reaktsiooni Dagens Industri.

IKEA looja ärrituse taga on SVTs kolmapäeva õhtul eetrisse jõudva teleprogrammi "Uppdrag" väide, et kontserni Inter IKEA haru kõige tipus on salajane fond Interogo, mis asub Liechtensteinis, mida varem pole IKEAga seostatud. Fondi kontrolli all olevad varad küündivad 100 miljardi Rootsi kroonini.

Kogu ülesehituse eesmärk on maksta nii vähe makse kui võimalik. Hinnanguliselt jääb Rootsi riigil sellest aastas saamata vähemalt 100 miljonit Rootsi krooni maksutulu.

„Maksta rohkem kui on absoluutselt, absoluutselt, absoluutselt vajalik, on IKEAs surmapatt. Seda ei tehta. Maks on kulu,“ ütles telekanalile Johan Stenebo, kes oli aastaid Kampradi kõige lähedasem abiline.

Ingvar Kamprad keeldus kommentaaridest, märkides vaid, et teleajakirjanik on peast soe.

Uurimine tõi ühtlasi välja, et Ingvar Kamprad pole kunagi kontrolli IKEA üle käest lasknud. Ise on ta seni väitnud, et kogu „impeerium“ kuulub Hollandis asuvale kontsernile Ingka Holding BV, mille omanik on samuti Hollandis asuv fond Stichting Ingka Foundation. Nii on Kamprad väitnud, et kontserni miljardilised tulud pole enam tema omad.

Interogo põhikirja järgi on aga Kampradi perekonnal vetoõigus mitmete oluliste otsuste üle IKEAs, mis annab Ingvar Kampradile IKEA impeeriumis otsese kontrolli. Teiseks - nagu juba öeldud - on Interogol keskne koht maksude optimeerimises – võimalikult madalad maksud on väga oluline osa IKEA ettevõtluskultuurist.

Olemasolevate seaduste väga oskusliku ärakasutamisega on IKEA saanud väga jõukaks. IKEA emafirma - Ingka Holding BV ja seda omava fondi omakapital on kokku 225 miljardit Rootsi krooni.

Interogo, kuhu on koondunud võim IKEA üle, loodi 20 aastat tagasi. Inter IKEAsse, mida Interogo kontrollib, laekub 3% IKEA iga müügitehingu pealt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2011, 09:31
Otsi:

Ava täpsem otsing