K & H vabanes võlgades tütrest

Katariina Krjutshkova 02. veebruar 2011, 00:00

"Nad peavad maksma palka. Olen ju tööl," ütleb Beloded. Ta ei saa ennast isegi töötuks registreerida, sest tal pole koondamisdokumenti ega ka ettevõtte pankrotiotsust. Nii polegi 60aastasel Belodedil teha muud kui surmavaikses kontoris mõnele kirjale vastata, kulleri saadetised vastu võtta ja loota, et ühel päeval tuleb selgus. Samuti ka palk.

Peterburi maanteel asuva kontori akendele on ette lastud ribikardinad ja sekretäri laual lebab 33 316 euro suurune Julius Inkasso võlanõue. Belodedi sõnul võib aga K & H Tallinna koguvõlg ulatuda üle 25 miljoni krooni.

Võlanõudjad pika ninaga. Samuti on K & H Tallinn võlgu teenuste eest. Ehitusmasinaid rentiva Aspen Grupi juht Kaidar Erik räägib, et hakkas

K & H Tallinnale laadurit rentima juulis, kuid raha teenuse eest tuli septembri lõpus. Siis jälle ei tulnud raha tükk aega, kuni aasta viimastel päevadel kanti Eriku firmale emaettevõtte kontolt 10 000 krooni (639 euro) kaupa raha. Eriku sõnul tehti seda aja võitmiseks, et keegi ettevõtte vastu pankrotiavaldust sisse ei viiks.

Eriku arvates on ehitusfirma juba tükk aega ette valmistanud pahatahtlikku skeemi. Võlanõudjate vaigistamine väikese rahasummaga on tema hinnangul vaid osa plaanist. "Eks see rahustas maha kah, mõtlesin, et ju neil on siiski plaanis maksta," lausub Erik. Aga Eriku sõnul on K & H siiani tema firmale laaduri rendi eest võlgu üle 400 000 krooni (2556 euro), mistõttu lõpetab ettevõte möödunud majandusaasta miinuses.

Ligi kaks nädalat tagasi otsustas võlanõudja minna K & H Tallinna kontorisse kohale, et pankrotihoiatus sisse viia. Eriku sõnul võttis teda toona veel vastu sekretär ja ütles, et juhatuse liige on haige.

Peaaegu samasuguse võlgu jäämise loo jutustab ka ehitusfirma Alfacto Ehitus omanik Aleksei Lushpajev. Ta ütleb samuti, et sügisel tehtud tööde eest tuli alguses väike summa, kuid mitte kogu raha.

Elu käib vaid paberitel. Äriregister ja väärtpaberiregister näitavad, et ettevõtte paberitel ei seisa aeg samamoodi nagu kontoris või võlanõudja kontol. Jaanuaris liikusid K & H Tallinna aktsiaid JXG Holdingule, mille omanik on Kalev Sakjas. Tema on ka uus ettevõtte juhatuse liige.

Sakjas on seotud 149 ettevõttega. Suur osa neist ettevõtetest on likvideerimisel, kustutatud või pankrotis. Äripäeva venekeelne väljaanne Delovõje Vedomosti kirjutas aastaid tagasi, et Sakjase nime varjus tegutses kunagi tüssaja - ehitusmaterjalide müüja Margus Pärnamets.

Uus juht võitleb raskustega. Sakjast pole näinud võlanõudjad ja uut juhti pole ka teisipäeva lõunaajal kontoris. Sakjas ütleb Äripäevale telefonitsi, et kommenteerib teemat meelsasti, kuid palub saata e-kirja. Vastuseks tuleb lakooniline kiri, kus ei kirjutata sõnagi võlgadest. "Kindlasti pole ASil K & H Tallinn käes parimad ajad, kuid hea tahtmise korral saab kõigist raskustest üle ja sellega me praegu tegelemegi," kirjutas Sakjas. Ta kinnitab, et ettevõte pole likvideerimisel.

Belodedi sõnul käis eile selles samas kontoris ka K & H Tallinna endise emafirma omanik Ilmar Kokk, kes väitis töötajale, et ettevõte on saneerimisel. Belodedi arvates võidetakse niiviisi vaid aega, et vara välja kantida.

Ettevõtte endine juhatuse liige Rudolf Selge andis Belodedi sõnul sisse lahkumisavalduse. Selge lõpetab kõne kohe, kui kuuleb, et jutt on K & H Tallinnast. Isegi endise emafirma omanik Kokk ütleb selle peale, et ei mõista Selge käitumist. Ta oletab, et tegu võib olla isegi argpükslikkusega.

Kokk väidab, et Selge peaks olema ainus mees, kellel on tema endise tütarfirma K & H Tallinna tegevusest ülevaade. Samas väidab Beloded, et kogu arvepidamine käis enne omaniku vahetust emafirma K & H ASi kaudu, mis tegutseb hoopis Tartus.

Endine omanik: pahatahtlikkuses süüdistamine on arusaamatu. Ettevõtte uus juhatuse liige Sakjas ütleb, et tema pole veel ettevõtte seisust täielikult teadlik. "Kahjuks ei saa ma kommenteerida Teie küsimusi finantsaruandluse kohta, kuna 2010. aasta majandusaasta tulemused on alles kontrollimisel ja aruanne koostamisel," vastas Sakjas.

Ettevõtte endise emafirma juht Ilmar Kokk teatab, et AS K & H Tallinn on tegutsenud ehitusturul juba 14 aastat ja arvestades ettevõtte pikka ajalugu, on arusaamatu väide, et selle asutamine ja tegutsemine oleks mingil viisil pahatahtlik olnud.

Koka sõnul näitasid uued omanikud huvi ASi K & H Tallinn vastu ja nii jõuti nendega kokkuleppele. Firma anti Koka sõnul üle, sest raskete olude tõttu pidid nad keskenduma põhitegevusele ehk insenerehitusele.

Beloded aga ootab kontoris edasi. Ta ütleb, et ei oska mitte kedagi selles olukorras süüdi mõista, sest ka temal pole täielikku pilti asjade käigust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing