Soomes on oodata streigikevadet

Anu Jõgi 05. veebruar 2011, 11:20

Soome tööandjad ja palgasaajad vaatavad erinevalt selle aasta palgatõusudele, nii et oodata on streigikevadet, kirjutab Kauppalehti.

Palgalahendust ootavad ehitus ja keemiatööstus, tööturvalisuse poole pealt on läbirääkimistel edasiminekut näha, aga palgalepinguni pole jõutud. Omavalitsuste läbirääkimised on samuti ummikus.

Tööstese ametiühingu Teami juhi Timo Vallitu sõnul jooksid keemiatööstuse palgaläbirääkimised karile, kuna tööandjad loobusid viimasel hetkel loodetud palgatõusust. „Kui palkadega oleks kokkuleppele saadud, oleks leping jõustunud 2013. aastani,“ ütleb Vallitu. „Tuleb võitlusvahendid välja kaevata.“

Palgasaajad tahtsid 1,5protsendist palgatõusu ja 0,8protsendist kohalikku lisa, mis oleks jäänud inflatsiooniennustusest allapoole.

Keemiatööstuse tööturujuhi Pekka Hotti sõnul on palgasaajate küsitud tase liiga kõrge. „Me ei jõudnud pakkumistega üksteise lähedalegi,“ märgib ta.

Ka omavalitsustes püütakse sammu pidada inflatsiooniga, aga ametiühingute juht Olli Luukkainen nentis, et avaliku sektori läbirääkimispositsiooni nõrgendab see, et erasektoris ei tundu lahendusteni jõutavat.

Ehtiusala ametiühingute juhi Matti Harjuniemi arvates tuleks samuti palku vähemalt inflatsiooni võrra kergitada. „Ehitamine käib tempokalt, nii et ehitajat peaksid saama ostujõudu parandava palgatõusu,“ tõdeb ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2011, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing