Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Superkrooni võlu ja valu

Kadri Bank 08. veebruar 2011, 00:00

Oma nime vääriliselt on Rootsi kroon viimase nädalaga tõusnud valuutade troonile, olles euro ja USA dollari suhtes viimase kümne aasta tugevamal tasemel. Rootsi ajakirjanike poolt superkrooniks tituleeritud valuuta toob tarbijatele küll rõõmu, aga ohustab ekspordist sõltuvat majandust.

"Oleme 15 aastat rääkinud, et Rootsi kroon tugevneb, ja nüüd on see lõpuks juhtunud," ütles Rootsi riigipanga juht Stefan Ingves hiljuti Wall Street Journalile, märkides ka, et tugevnemine on toimunud tegelikult hilinenult.

Kroon tugevneb veelgi. Bellus Furnituri omanik Relander märkis, et umbes üheksa krooni euro pealt peakski olema Rootsi krooni õiglane tase. "Lihtsalt vahepeal käis see 11 krooni juures ära. See oli erandlik ja vähemalt neile, kes viisid Rootsi kaupa, ka keeruline situatsioon," lisas Relander.

Rootsi kroon on jõudu kogunud viimased kaks aastat, kui kogu maailma räsis majanduskriis, mille Rootsi suhteliselt kergelt üle elas. Praegu saab ühe euro kätte 8,8 krooniga. SEB pank, mille juures toimub enamik Rootsi valuutatehinguid, ennustab sellel aastal tugevnemist euro suhtes 8,6, kuid pikemas perspektiivis 8,3 kroonile.

Valuutakauplemisega tegelev CMC Markets prognoosib, et järgneva 6-12 kuu jooksul ulatub kroon tasemeni 8,5 kroon euro kohta.

"Rootsi kroon on olnud kogu eelmise aasta üks tugevamaid valuutasid maailmas ja ootame 2011. aastal selle edasist tugevnemist nii euro kui ka dollari vastu. Seda tänu kõrgele inflatsioonisurvele ja selle aluseks olevale tugevale (Rootsi - toim) majandusele," ütles CMC Marketsi peaanalüütik Maria Malmqvist.

Ta lisas, et tööpuudus väheneb ja investeeringute juurdekasv kiireneb ning ka majapidamised on järjest enam optimistlikud.

SEB valuutastrateeg Carl Hammer ütles Rootsi ajakirjandusele, et kui varem osteti krooni lühiajalistel spekulatiivsetel eesmärkidel, siis nüüd on välisinvestorite huvi pikaajalisem. Samal meelel on ka analüütikud mujal maailmas. Royal Bank of Scotlandi juhtiv valuutastrateeg Paul Robson on Financial Timesile öelnud, et Rootsi kroon võib üle võtta Šveitsi frangi rolli alternatiivse investeerimisvaluutana.

Tugevnemisel plussid ja miinused. Tugev kroon võimaldab rootslastel osta odavamalt importtooteid, sõita säästlikumalt välisreisile või reisida omal maal väiksemate väljaminekutega - bensiini ostetakse dollarite eest. Kuid nagu igal mündil, on ka Rootsi kroonil kaks poolt: liiga tugev valuuta võib hakata pigem kahjustama riigi majandust, näiteks turismi või ekspordi vähenemise kaudu. Ka Rootsi eeskujuks olevas Šveitsis on praegu ettevõtjad ja riigipank mures frangi juba liiga kalliks muutumise pärast.

CMC Marketsi peaanalüütik Maria Malmqvisti sõnul ongi potentsiaalsed ohud Rootsi majandusele seotud peamiselt ekspordiga - liiga tugev kroon võib eksporti kahjustama hakata. Seejuures on oluline, mis toimub Euroopa ja Hiina majandusega, millest Rootsi eksport sõltub.

Ka riigipanga juht Ingves näeb pigem ohtu mitte vahetuskursis, vaid selles, mis toimub maailma majandusega. "Küsimus pole kaugeltki mitte ainult vahetuskursis, vaid selles, mis toimub ülejäänud maailmas, st globaalse kasvuga," rääkis ta Wall Street Journalile.

Kui kroon muutub liiga tugevaks, paneb see Rootsi ettevõtjaid Rootsi väliskaubanduse liidu peaökonomisti Mauro Gozzo sõnul veelgi enam tootmist välismaale viima.

Miks Rootsi kroon on tugevnenud? Esiteks on Rootsi paranenud kiiremini kui teised Lääne-Euroopa riigid. Selle tulemusena tekib intressikasvu ootuses raha sissevool. Riigipank on ka teatanud, et nad tõstavad intressi.

Teiseks on käimas protsess, kus maksuparadiisid avalikustavad Rootsi kodanike vara, ja see on pannud paljud rikkad rootslased oma vara Rootsi üle kandma, et vältida enese vastutusele võtmist. Juba mõni aasta tagasi lõpetas Rootsi rikkuse maksustamise ning päranduse maksustamise kaotasid oma võimluloleku ajal sotsiaaldemokraadid.

Kolmandaks on eksport olnud tugev ja Rootsi riigieelarve on jooksvalt ülejäägis. Samas on see toimunud mitmel viimasel aastal ja pole takistanud seejuures krooni varem nõrgenemast.

Mis punktis võib kroon muutuda liiga tugevaks, hakates eksporti negatiivselt mõjutama? 2000. aastate jooksul on kroon kõikunud tasemel umbes 9 krooni euro kohta. Sel tasemel on Rootsi eksporditööstus olnud selgelt konkurentsivõimeline.

See on eeldanud muidugi arvestatavat allhanget välismaistelt tarnijatelt või investeerimist riikidesse, kus on võrreldes Rootsiga odavam toota. See protsess võib eskaleeruda, kui kroon jätkab tugevnemist.

Marginaalid on enamikus sektorites praeguse euro taseme juures head, kuid kui kroon tõuseks veel 10 protsenti, siis see võtaks Rootsi ekspordist maha 3-4 protsendipunkti.

Kuidas sellist olukorda vältida? Oluline on kasutada teisi tööriistu peale keskpanga intressitaseme tõstmise, et jahutada maha kinnisvaraturgu.

ABB Balti riikide juhi Bo Henrikssoni sõnul toimub suurem osa ABB äritegevusest USA dollarites ja eurodes. Ka suur osa tootehindadest on fikseeritud nendes valuutades. Samas ütles ta, et kui Rootsi krooni kurss püsib dollari ja euro suhtes jätkuvalt kõrgel, siis hakkavad hinnad mingil hetkel kindlasti muutuma. "Eksport Rootsist läheb kallimaks, kuid eksport Rootsi, kaasa arvatud Eestist, muutub jällegi soodsamaks."

Info-Auto omanik Viktor Siilats ütles, et Rootsi krooni kallinemine Volvode hinda Eestis ei mõjuta. "Me oleme tehase esindaja ja hinnakiri meile on eurodes," selgitas ta.

Ka Rimi toidukauplused, mille emafirma on Rootsi ICA Group, ei näe krooni kallinemises mõju siinsele tegevusele ega hindadele. "Praegu tulevad Rimisse Rootsist mahetooted I Love ECO ning osaliselt jõuavad meie tarbijani ka sealt pärit tarbekaubad," rääkis Rimi Eesti Foodi kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats.

Tema sõnul on Rootsist sisseostetavate toodete mahud väga väikesed ja ICA ei ole Rimi jaoks oluline ostupartner. "Praegu meil sellist infot pole, et nende toodete hinnad lähiajal tõuseksid," lisas ta.

Electroluxi kommunikatsioonijuhi Rudolf Fussi sõnul võib toodete hinnatõus tulla hoopis olulisemate toorainete hinnatõusust. Iga turu puhul vaadatakse eraldi, kuidas konkurentsivõimeliseks jääda. "Erinevad valuutad on üks asi, millega meil tuleb tegeleda, aga pigem sunnivad meid tegutsema tooraine hinnad. Praegu ei saa me öelda, kas või millal see võib teie turgu mõjutada," kommenteeris Fussi võimalikke hinnamuutusi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing