Araabia ja Lähis-Ida käärivad

Fredy-Edwin Esse 16. veebruar 2011, 00:00

Uued mässud Iraanis, Jeemenis ja Bahreinis on andmas investoritele veelgi enam põhjust hüljata arenevad turud ning vaadata arenenud turgude poole. Liibüast ja Tuneesiast alguse saanud massirahutused on Aafrika põhjaosast läbi Egiptuse edasi kandunud Araabia poolsaarele ning Lähis-Itta, mis on nafta hinna viinud taas kõrgele ning investeeringud regioonist välja.

Mäss levimas. Bahreinis käivad valitsusvastased meeleavaldused, kus tuhanded inimesed on tulnud tänavatele ja mis on kaasa toonud kaks inimohvrit. Juba viiendat päeva on Jeemenis jätkumas meeleavaldused president Ali Abdullah Salehi vastu, kes on riiki valitsenud viimased kolm dekaadi. Ka Iraanis on rahvas tänavatele tulnud ning nõudmas suuremat vabadust ja sõltumatust riigi valitsemisest. Iraanlased üritasid sama ka 2009. aastal, kuid siis surus Mahmoud Ahmadinejadi valitsus ülestõusu julmalt maha.

"Mina keskenduksin eelkõige Iraanile," ütles USA presidendi George W. Bushi rahvusliku julgeoleku nõunik Stephen Hadley Bloombergile. "Nad üritasid juba korra vabadust saada 2009. aastal, kuid ebaõnnestusid. Minu arvates mõtlevad iraanlased nüüd, et kui egiptlastel õnnestus oma sõna maksma panna, siis miks mitte ka meil."

Ebaatraktiivne aktsia. MSCI arenevate turgude indeks on sel aastal kukkunud juba 4% võrra, millele on lisaks mässudele kaasa aidanud inflatsioonimured, mis on tegelikult ka nende mässude taga, sest kallinevad toiduained on muutnud inimeste olukorra talumatuks.

"Arenenud turud muutuvad üha atraktiivsemaks, sest inflatsioonirisk tõuseb pidevalt ning intressimäärade tõstmine võib kahjustada arenevaid turgi," ütles Banco de Oro strateeg Jonathan Ravelas Bloombergile. "Portfelle rebalansseeritakse taas arenenud turgude kasuks." Araabia poolsaare ja Lähis-Ida regiooni investeerimiseks on aeg riskantne, kuid olukorra rahunedes võib leida piisavalt odavalt hinnatud aktsiaid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing