Icesave’i saaga jätk taas Islandi presidendi käes

Sirje Rank 16. veebruar 2011, 20:32

Islandi parlament võttis täna vastu seaduse hoiuste hüvitamiseks brittidele ja hollandlastele, kes hoiustasid oma raha pankrotti läinud Landsbanki internetipangas Icesave.

Täna vastu võetud seadus lubab valitsusel anda garantii Suurbritanniast ja Hollandist võetud laenudele, millest hoiused hüvitati, vahendas Bloomberg.

Enne kui seadus jõustuda saab, peab sellele allkirja andma ka Islandi president Olafur R. Grimsson, kes parlamendis 2009. a detsembris heaks kiidetud seaduse eelmise versiooni kinnitamata jättis. Selle asemel toimus 2010. aasta märtsis referendum, kus 93% hääletanutest hääletas seaduse vastu. Enam kui 32 000 islandlast saare 318 000 elanikust on seegi kord palunud presidendil seadus välja kuulutamata jätta.

„Ehkki praeguse Icesave’i kokkuleppe tingimused on Islandi jaoks palju paremad, eriti intressimaksete osas, kätkeb see endas Islandi valitsuse jaoks märkimisväärset riski,“ ütles varahaldusfirma GAMMA haldur Valdimar Armann. „Kui Islandi kroon oluliselt nõrgeneb, võib see lõppsumma kolmekordistada.“

Parlamendis täna heaks kiidetus seadus võimaldab valitsusel garanteerida Suurbritannialt laenatud 2,35 miljardi naela ja Hollandilt laenatud 1,2 miljardi euro tagasimaksmine.

Seaduse vastuvõtmisega on parlament sillutanud Islandile tee rahvusvahelistele kapitaliturgudele naasmiseks.

Praegu on reitinguagentuurid Moody’s ning S&P andnud Islandi võlapaberitele kõige madalama investeerimisjärgu reitingu. Agentuur Fitch hindas Islandi võlakirjad läinud aasta jaanuaris rämpsuks.

Islandi pankade kokkuvarisemine 2008. aasta sügisel tõi kaasa Islandi krooni kollapsi ning sundis saareriiki IMFilt ja oma Põhjala naabritelt abilaenu paluma.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2011, 20:32
Otsi:

Ava täpsem otsing