Vitsutil on aeg lõpetada jaanlinnu mängimine

Aivar Hundimägi 18. veebruar 2011, 00:00

Tallinna volikogu juhi Toomas Vitsuti ja Tallinna linnaplaneerimisameti juhataja Toomas Õispuu äritegevus Vahemerel on tõstatanud mitmeid olulisi küsimusi, millele vastamisest on Vitsut üritanud hoiduda. Kui poliitik on otsustanud vaikida, siis on see kõige parem tõestus, et tal on midagi varjata.

Võimalik, et Vitsut ei taha selgitada avalikkusele, kuidas ikkagi tal õnnestus veenda Arco Vara asutajaid tulema enda äripartneriks. Miks neil kinnisvaraärimeestel ühtäkki tekkis huvi osta üks vana laevaromu ja see siis anda Vitsuti ning Õispuu käsutusse? Mina ei olnud nende läbirääkimiste juures, aga lugedes vanu ajaleheartikleid tekib küll mulje, et ühine ärisuhe loodi selleks, et Tallinna linnas läheks Arco Vara äriprojektid libedamalt.

Vitsutil ja Õispuul oli suur tahtmine alustada eraettevõtlusega, aga algkapitali neil selleks ei jätkunud. Pangast polnud tõenäoliselt võimalik laeva ostuks raha laenata. Lisaks väikestele säästudele kasutasid Vitsut ja Õispuu algkapitalina oma ametikohta. See tundub kõige loogilisem selgitus, miks Arco Vara asutajate jaoks oli ühe väikese laeva ost atraktiivne investeering.

Asjaosalised on üritanud jätta muljet, et möödunud nädalal "Pealtnägijas" avalikustatud ärisuhted ei olnud neile kasulikud. Loodetud tulu asemel hoopis kaotati raha. Seda on öelnud Õispuu ja seda on öelnud ka linnaisadele laeva ostjate seas olnud Arti Arakas.

Need väited ei kõla avaldatud info valguses aga kuigi usutavana, sest osa olulist infot üritatakse endiselt kiivalt avalikkuse eest varjata. Toimunud äri tulususest saaks kindlasti palju parema ülevaate, kui Toomas Vitsut ja Toomas Õispuu avalikustaksid nende omanduses olnud offshore-firma aruanded ehk näitaks, millise summa nad lõhkeaine veo organiseerimise eest tegelikult teenisid ja kui palju nad pidid maksa Arco Vara omanikele laeva renti.

Teenitud tulu suurus ning äri eetilisus pole aga kogu juhtumi juures kõige olulisemaks teemaks. Olulisemaks küsimuseks on, kas endine abilinnapea ja praegune linnavolikogu esimees ning kõrge linnaametnik võisid olla mõjutatavad Arco Vara asutajate poolt. Või kas nad on ka praegu nende samade ettevõtjate poolt mõjutatavad. Näiteks Arti Arakas ütles, et temale jäädi võlgu. Kas see tähendab, et võlg tuleb tasuda Vitsutil ja Õispuul n-ö palgatööd tehes?

Kapo ja prokuratuur kinnitasid Postimehele, et nad koguvad kolmapäeval Äripäevas avalikustatud faktide kohta täiendavat infot. Tõenäoliselt saab Vitsutile ja Õispuule päästerõngaks sõna aegumine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing