Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Iga toru kardab külma

Alyona Stadnik 23. veebruar 2011, 00:00

"Inimene ikka mõtleb, et ehk mul ei lähe isoleeritud toru vaja ja ehk minuga ei juhtu niimoodi. Tegelikult juhtub, on asju ja töid, mille pealt me ei tohiks kokku hoida. Need on just sellised asjad," kommenteeris FEB sanitaartehnika kütte- ja ventilatsiooni müügijuht Viljar Sarapuu.

Teinekord ei olegi midagi muud teha, kui tuleb uus toru paigaldada või sooja ilma oodata. ASi Lavateir ehk kaubamärgi Toruabi sisetööde osakonna juhataja Olev Vahtras tõdes, et praegu on külmumisi palju ning tekkinud ka järjekord. "Eelmisel aastal olid sulatamise järjekorrad 3-4 nädalat, täna 1-3 päeva," kommenteeris Vahtras. Tema sõnul kardavad kõik torud külmumist, kus sees on vesi. "Tihedamini külmuvad torud, mis asuvad välisseinas, pööningul, maapinnas. Tihti külmuvad torud büroohoonetes, kus osad ruumid soojad, teised külmad," lausus Vahtras ning lisas, et inimesed eriti ei mõtle selle peale.

Torude külmumise ennetamiseks tuleb ruumid soojad hoida. "Teinekord ei olegi midagi muud teha, kui tuleb uus toru paigaldada või sooja ilma oodata. Ilmselt selgub siis, et torud on katki ja ikkagi on remont vaja teha," lausus Vahtras. "Kui on varasematest talvedest korduvad probleemid, siis need tuleks lahendada esimesel võimalusel."

FEB sanitaartehnika kütte- ja ventilatsiooni müügijuhi Viljar Sarapuu sõnul tuleks probleemi ennetada juba ehitamise ajal. "Meie likvideerime tagajärge. Kui ehitada, tuleb ehitada vastavalt normidele, panna soojustused ja vajadusel küttekaabel, mis kütab," lausus Sarapuu. Kui on juba üks külmumiseprotsess olnud, siis toru tavaliselt teist külmumist üle ei ela.

Vältimaks, et toru kusagil maa sees või väljas katki ei läheks, tuleb paigaldada isoleeritud toru. "Inimene ei suuda kunagi nii hästi isoleerida, kui seda on valmisprodukt - eelisoleeritud vee- või küttetoru," märkis Sarapuu.

UPONOR Eesti OÜ müügiinseneri Rein Viru sõnul soojustatakse ehk isoleeritakse, et vähendada temperatuurimuutusi voolavas vedelikus. "Ise võib torule "kasuka" peale panna majasisestel torustikel. Väljaspool hooneid on otstarbekam kasutada tehases valmistatud kasuktorusid," kommenteeris Viru.

Korteriühistute liidu juhi Urmas Mardi sõnul tuleks kindlasti kontrollida, kas küttesüsteem funktsioneerib tõrgeteta ja veetorud on piisavalt soojas, vältimaks nende jäätumist.

"Torustike külmumisohu vältimiseks tuleb mässida torud lisaisolatsiooniga. Juba jäätunud torude ülessoojendamisel tuleks ettevaatlikult kasutada soojakaableid või soojapuhurit. Mitte mingil juhul ei tohi torude ülessoojendamisel kasutada lahtist tuld!" manitses korteriühistute liidu juht viimaste päevade rasketele tuleõnnetustele viidates.

Mardi hinnangul tuleks hoolikalt üle vaadata ja lukustada ka kõik võimalikud sissepääsud, vältimaks õnnetusi, mis võivad alguse saada võõraste isikute poolt keldritesse ja kuuridesse tehtud tulest.

On olemas ohutusnõuded, mille järgi peab kütmata ja kasutamata ruumide veesüsteemid tühjendama. Kui kahjujuhtum leiab aset köetavas hoones ja hoone on nõuetekohaselt ehitatud, siis on torude külmumisest tulenev kahju kindlustatud ("leke torustikust" riski alusel). Torude külmumisest tulenevaid kahjusid on sel talvel olnud üksikuid. Tõenäoliselt muutub teema aktuaalsemaks, kui jää sulama hakkab.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing