Kirikupühad Maarjamaal Buxtehude kantaatidega

Kersti Inno 25. veebruar 2011, 00:00

Corelli Music alustab sarjas "Kirikupühad Maarjamaal" kultuuripealinna aastat, pakkudes Tallinna muusikasõpradele nautimiseks Buxtehude kantaaditsüklit, mis pühendatud Jeesuse ihuliikmetele.

Ettekandele tuleb ühe olulisema barokiajastu muusiku, taani-saksa organisti ja helilooja Dietrich Buxtehude (1637-1707) kantaaditsükkel "Membra Jesu nostri" (Meie Jeesuse ihuliikmed). Teos on loodud ajal, kui Buxtehude oli Lübecki Maarja kiriku organist.

Käsikiri on säilinud teose tellija, Buxtehude tuttava rootsi helilooja, organisti ja õuekapellmeistri Gustaf Dübeni (u 1629-1690) kogus ning pühendatud temale.

Teose esiettekanne võis aset leida Stockholmi saksa kirikus, mis oli tol ajal õukonnakirik. See seitsmest lühikantaadist koosnev tsükkel on kirjutatud viiele häälele (kahele sopranile, aldile, tenorile ja bassile) ning instrumentaalkoosseisule.

Kantaadid pühendusega Jeesuse ihuliikmetele. Teose aluseks on keskaegne ladinakeelne hümn "Salve mundi salutare". Iga kantaat on pühendatud ühele Jeesuse ihuliikmetest: jalad, põlved, käed, külg, rind, süda ja nägu.

Buxtehude on luuletuste vahele iga osa algusesse ja lõppu lisanud tsitaadid piiblist, peamiselt vanast testamendist.

Osade ülesehitus järgib tollele ajale tüüpilist kantaadivormi, mille kohaselt alguse ja lõpu piiblitekst esitatakse terve esituskoosseisuga, luuletekstid nende vahel on aga mõeldud solistide aariateks. Osade ees kõlab instrumentaalne sissejuhatus.

Teose esitavad Uku Joller ja Eesti filharmoonia kammerkoori solistid ning barokkansambel Corelli Consort, mille koosseisus saab seekord tavapäraste pillide kõrval nautida ka Eestis harva esinevat viiest viola da gamba'st koosnevat konsorti. Dirigeerib Toomas Siitan.

Barokiajastu elufilosoofia ja esitustraditsioonid. Barokkansambel Corelli Consort (kunstiline juht Mail Sildos) mängib barokkmuusikat omaaegsetel originaalpillidel ja ajastulähedases laadis.

Corelli Consort tegutseb aastast 1992, ühendades professionaalseid muusikuid, kel süvendatud huvi barokiajastu elufilosoofia ja esitustraditsioonide vastu.

Ansambli liikmed lähenevad vanamuusikale nagu restauraatorid, kes puhastavad vanu maale hilisemate sajandite lisandustest.

Arhitektuuriväärtused on ühendatud muusikaga. Corelli Consort otsib ja pakub ka kuulajale võimalust avastada esinemispaiku - mõisad, lossid, aadlipaleed, kirikud -, mis võimendavad ajastutruult mängitud barokkmuusika sõnumit.

Menukates kontserdisarjades "Mõisaromantika", "Toompea muusikasalong", "Eesti mõisad" jt on ühendanud baltisaksa kultuuripärandina Eestisse jäänud arhitektuuriväärtusi omaaegse muusikaga, pakkudes publikule huvitavat mõtteainet meie varasemast ajaloost.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing