Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti poliitikud häbenevad Eesti ettevõtteid?

Heikki Laidma 01. märts 2011, 00:00

Üha enam mõistetakse ettevõtluse toetamise vajadust. Käivitatud on terve rida programme, mille alusel nii alustavad, väikesed kui ka suured ja hästituntud ettevõtted saavad riigi tuge taotleda. Samuti räägitakse üha enam ekspordi vajalikkusest. Ja kui kinnisvarabuumi tipul oli tootval ettevõttel oluliselt keerulisem laenu saada kui alustaval kinnisvaraarendajal, on praeguseks olukord muutunud vastupidiseks. Ometi on ekspordi toetamisel jäetud kasutamata oluline potentsiaal - nimelt meie tipp-poliitikute "müügitoetus".

Riigivisiit kui müügikanal. Muu maailma meediat jälgides tean, et seal ilmub regulaarselt uudiseid, kus käsitletakse ühe või teise riigi peaministri või presidendi panust oma riigi ettevõtete ekspordi toetamisse. Näiteks tõi The Economist mullu 11. novembri välja sel ajal toimunud David Cameroni visiidi Hiina, mille käigus oli just sõlmitud 1,2 miljardi naelane leping Rolls-Royce'i reaktiivmootorite ja 45 miljoni naelane leping tõusigade müügiks. Samas artiklis räägiti Prantsusmaast, mille ettevõtjad ja ministrid lähenevad väliskaubandusele ühtse rindena, ja selle tulemusel sõlmiti üksnes Hiina peaministri Prantsusmaa-visiidi ajal väliskaubandusleppeid ligi 20 miljardi euro eest.

Saksamaal on kajastamist leidnud tõsiasi, et kantsler Merkel on tööstus- ja majandusliidrite palvel riiklike programmide kaudu aidanud moderniseerida Venemaa tööstust ja infrastruktuuri. Luues sellega omakorda turu, mis tarbib üha enam Saksamaa tööstustoodangut. Pikemaajalise eesmärgiga aidata Venemaa tööstusel areneda staadiumisse, kus see vajab ülimalt efektiivseid Saksamaa tööstusseadmeid, ning sellega omakorda paisutab Saksamaa ettevõtete eksporti. Kas Eesti poliitikuist ilmub selliseid artikleid?

Leian, et poliitikute "müügitoes" ei ole mitte midagi halba. Pigem vastupidi. Toetades Eesti ettevõtteid, toetatakse majanduse arengut, aidatakse luua uusi töökohti ning teisalt saadakse paremini aru ettevõtete ees seisvatest probleemidest. Müügituge väärivaid ettevõtteid on aga Eestis küllaga. Näiteks kas või BLRT, Krimelte, Wendre ja Ordi. Laiemalt aga põllumajandus, toiduainetööstus, metalli-, puidu-, energiasektor, turism jne.

Minu hääle endale saamine muutub sellel parteil või poliitikul, kes on Eestit, Eesti ettevõtjaid välisturgudel toetanud ja "müünud", igatahes oluliselt lihtsamaks! Teisalt väheneks sellega ka varjatud rahastamise probleem, kuna ettevõtjad näevad ja teavad, millised poliitilised jõud neid reaalselt toetavad ning aitavad.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing