ÜRO viskas Liibüa inimõiguste nõukogust välja

Silvia Kruusmaa 02. märts 2011, 10:53

Eesti toetas ÜRO peaassamblee otsust Liibüa liikmesuse peatamiseks ÜRO inimõiguste nõukogus ning oli ka üks seda nõudva resolutsiooni kaasesitajatest.

Välisminister Urmas Paeti sõnul kasutatakse esmakordselt pärast ÜRO inimõiguste nõukogu loomist liikmesuse peatamise võimalust.

"Liibüas aset leidev ulatuslik vägivald demonstrantide vastu, repressioonid ja väljendusvabaduse piiramine ei jätnud mingit muud võimalust kui liikmesus peatada," sõnas Paet. "ÜRO inimõiguste nõukogu liikmesus nõuab liikmesriigilt teatud kohustuste täitmist ning nõukogu liikmed peavad olema väga edumeelsed inimõiguste kaitsmisel. Liibüa puhul päris kindlasti see nii ei ole, vaid lood on hoopis vastupidised," lisas ta.

Välisminister Paeti sõnul on väga julgustav, et rahvusvaheline üldsus suudab otsustavatel hetkedel ühiselt tegutseda. "Kui seni oli riigi liikmesuse peatamine ÜRO inimõiguste nõukogus vaid teoreetiline võimalus, siis ÜRO peaassambleel üksmeelselt vastu võetud otsus on tunnistus sellest, et õigel hetkel saab olemasolevate vahenditega maailmale väga tugeva ja selge signaali saata," ütles ta.

Paeti sõnul toetas Eesti ka ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni kiiret vastuvõtmist sanktsioonide rakendamiseks Liibüa juhtide suhtes, kes on vastutavad meeleavaldajate tapmise ja nendevastase vägivalla eest. "Samuti peab Eesti väga oluliseks, et rahvusvaheline kriminaalkohus on algatanud eeluurimise Liibüas toime pandud võimalike inimsusevastaste kuritegude osas," märkis välisminister.

Eelmisel nädalal tegi ÜRO inimõiguste nõukogu ka otsuse sõltumatu rahvusvahelise komisjoni loomiseks Liibüas toimepandud inimõigusrikkumiste uurimiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2011, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing