Hispaaniast saabus kingitus

Romet Kreek 04. märts 2011, 00:00

Investor Toomas oli positiivselt üllatunud, et väärtpaberikontol seisis veidi rohkem Hispaania suurpanga Banco Santanderi aktsiaid, kui neid sai ostetud.

Põhjus oli selles, et pank tegi boonusaktsiaemissiooni, mille kohaselt iga 65 olemas olnud aktsia kohta sai lisaks uue aktsia. Sel teel sai Toomas nullhinnaga lisaks kaheksa aktsiat.

Kui jaanuar lõppes kuises arvestuses kahjumiga, siis veebruar tõi kasumi, kuigi kuu oli keeruline. Veebruaris kasvas portfelli väärtus 0,65 protsendi ehk 1314,21 euro võrra, 204 001,29 eurole. Portfelli struktuuris kasvas aktsiate osakaal 60 protsendini. Kuigi hoiuste intressimäärad on nääpsukesed, sai taas hakatud tegema lühiajalisi tähtajalisi hoiuseid - miks jätta raha maha vedelema. Kes senti ei korja, see eurot ei saa. Veebruaris oli tähtajalistel hoiustel 57 000 eurot ehk 27,9 protsenti portfellist. Vaba raha oli 12,4 protsenti.

Eile ostis Toomas juurde portfelli veteranaktsiat Cramot, mida on portfellis juba 2002. aasta aprillist. Seekord sai ostetud 120 Soome ehitusseadmete rendifirma Cramo aktsiat hinnaga 21,05 eurot tükist. Varasemast on Toomase portfellis 680 Cramo aktsiat soetushinnaga 5,09 eurot tükist.

Kuna Rootsis käib ehitusbuum ja Cramo käibest pool tuleb Rootsist, siis tundub see mõistlik tee, et saada osa sealsetest arengutest. Eilne ost kasvatab Cramo aktsia osakaalu portfellis samasse suurusjärku kolme suurema investeeringuga. Cramo on selle ajaga palju muutunud. Esimeses kvartalis osteti Saksamaa konkurent Theisen, see avab ukse ka Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Ungari turule. Theiseni ost muudab 2009. aasta käibenumbrite alusel Cramo Euroopa suuruselt teiseks ehitusseadmete rendifirmaks (varem oli viiendal kohal). Sellega möödub Cramo kodumaisest konkurendist Ramirendist.

Cramo grupi käibest pool tuli Rootsist. Neljandas kvartalis kasvas Carmo käive Rootsis aastaga europõhiselt 29,9 protsenti (Rootsi kroonis 16 protsenti).

Cramo jäi mullu kahjumisse. Kogu aasta kahjumiks aktsia kohta tuli 7 eurosenti, kuid 2009. aastal oli kahjum aktsia kohta 1,30 eurot. Neljandas kvartalis oli ettevõte kasumlik. Kasumiks aktsia kohta kujunes 28 eurosenti võrreldes 2009. aasta neljanda kvartali 90eurosendise kahjumiga. Cramo nõukogu tegi ettepaneku maksta läinud aasta eest kümme eurosenti dividendi.

Portfellis ootavad läbivaatamist mitme ettevõtte aktsiad, mis ei ole ootusi täitnud. Eelkõige käib jutt Tulikivist, Merckist ja Marks & Spencerist. Tulikivi on vanast ajast portfelli jäänud aktsia, mille investeerimididee tahab ülevaatamist. Mercki aktsia, mille osakaal on väike, on käitunud ebasoodsalt. Briti kaubamajaketi Marks & Spenceri aktsia on käitunud nõrgalt ning Briti naela allakäik on sellele lisanud portfellis survet.

Kui TEO LT maksab dividendid välja, on taas põhjust seda aktsiat juurde osta, kuigi kas Leedu telekom on nii hea investeering? Teiste Euroopa telekomiettevõtete dividenditootlused on samuti kõrged, kuid sealsed ettevõtted kasvavad erinevalt TEOst.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing