Nordea: riski maandamine pole spekuleerimiseks

Anne Oja 04. märts 2011, 18:10

Ootamatu Euribori tõusuga seotud intressiriski maandamine ei tohiks eluasemelaenu võtjale olla hooajaline tegevus ega spekuleerimiseks, ütles Nordea peaökonomist Tõnu Palm.

Peaökonomist Tõnu Palm selgitab järgnevalt, miks Euribori järsk tõus tuli Nordeale ootamatult ja mida pank intressikulude piiramiseks pakub.

Nordea ootused võrreldes turuootustega olid jõulisemaks intresside tõusuks euroalal. Ootamatuna tuli aga Euroopa Keskpanga presidendi eilne avaldus, mis viitas intresside tõstmise võimalusele juba aprillikuus (meie ootus oli september). See tuli turule üllatuseks, mis peegeldub ka euro intresside tõusus.

Intressiriski maandamine on kui sõiduauto kindlustus, eesmärk on stabiilsus ja kindlus intressikuludes, mitte spekuleerimises, kas saada turuintressidega võrreldes võitu või mitte. Intressiriski maandamine ei ole hooajaline tegevus, mis sõltub sellest, mida Euribor parasjagu tegi või ei teinud, vaid eesmärk on stabiilsus ja kindlus. Seega peab osa kliente vajalikuks maandada osa riskidest pidevalt.

Need, kes eluasemelaenu võtta plaanivad, peaksid arvestama n-ö oma pereeelarve tegemisel ka võimalusega kõrgemateks intressideks. Koostöös pangaga on võimalik leida sobivaid lahendusi ka intressikulude piiramiseks. Näiteks pakub Nordea eraisikutele kaitset intressimäära lae (ingl k CAP) lepinguga. Äriühingute puhul on laiem valik finantsinstrumente.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing