Ettevõtjate valik

1706-aripaev 05. märts 2011, 13:11

Äripäev küsis ettevõtjatelt, milline oleks Eestile parim valitsuskoalitsioon pärast valimisi.

Järgnevad ettevõtjate kommentaarid.

Jaanus Murakas, TÜH Piimandusühistu E-Piim juhatuse esimees

Kui Eestis on tundunud, et üle kolme erakonna koalitsioonis ei tohiks olla, siis poliitikud räägivad, et kaks on hea. Aga praegu tundub, et Eestile oleks hea, kui oleks kolmene koalitsioon, et tasakaalustada arengut.

Parim valitsuskoalitsioon on see, mis suudab riigi huvid huvirühmade huvidest ettepoole tõsta. Esmatähtis on pikemaajalise visiooni loomine, mis tagaks jätkusuutliku majanduskasvu. Ehitusettevõtjana ja maksumaksjana tahan näha, et riik kui suurim tellija teeks oma tööd eesmärgipärasemalt ning lahendaks probleemi, mille tõttu praegu enamik suuri hankeid seisab, taristu vananeb ja riigil jäävad saamata nii otsesed kui ka kaudsed maksud.

Argo Luude, Veolia Keskkonnateenused ASi tegevdirektor

Juhtide võimekus tuleb välja rasketel aegadel. Eesti on läbi käinud kriisist ning oleme seal veel praegugi otsapidi sees. Kui ma vaatan seda, mis on juhtunud kas või meie lähinaabritega Lätis ja Leedus, siis tuleb tunnistada, et eestlastel on märkimisväärselt hästi läinud.

Tänane valitsus on ennast tõestanud ja ma eeldan, et kui jääb sama koalitsioon, jäävad ka samad ministrid. Ma ei näe, et tegemist oleks mingisuguste läbikukkujatega.

Aivar Rehe, Danske Bank A/Si Eesti Filiaali juht
 
Ma arvan, et uus koalitsioon võiks olla nii-öelda selgroog, mille põhiline jõud on Reformierakonna-meelsete poliitikute vaated ja teod.

Kuno Väin, CF&S Estonia ASi juhatuse liige
 
Minu tulevikuootus, nagu kõigil ettevõtjatel, on see, et Eesti maksusüsteem säiliks praegusel kujul. See puudutab eelkõige üksikisiku tulumaksu ja ettevõtte kasumi maksustamist, need põhimõtted peaksid kindlasti jääma selliseks, nagu nad praegu on. Koalitsioon võiks muutuda, aga põhijooned võiks samaks jääda just maksupoliitikas.

Ilmselgelt Reformierakonna võidus pole kahtlust ja kes jagavad 2.-4. kohta, polegi nii tähtis. Vaevalt kolmas tasakaalustav jõud koalitsiooni kaasatakse, ma arvan, et Reform ja IRL panevad kahekesi selle pildi kokku. Tähtis on, et säiliks ettevõtjasõbralik maksukeskkond. Kui me seda muudaks, oleks see väga halb signaal väljapoole.

Raivo Kütt, Amserv Grupi ASi juhatuse esimees

Praegune valitsuskoalitsioon võiks jätkata. Võib-olla sotsid võiksid ka sees olla, aga samas on nad ebaküpsed oma astmelise tulumaksu ja muude ideedega. Nad ei tea ise ka, kus nad peaksid järele andma ja mida tegema. Nende mõned punktid nullivad neid ära.

Teet Soorm, ASi Tallegg juhatuse esimees

Kui valitsus on püsinud ühest valimisest teiseni neli aastat, siis järelikult on ta hästi hakkama saanud. Valitsus on Eesti viinud eurotsooni, hoidnud eelarve tasakaalus. Minu arvamus on, et sama koalitsioon võiks jätkata. Kas vähemusvalitsusena või kaasavad kellegi lisaks, seda näitavad valimised.

Janek Aavik, ASi Auto 100 juhatuse liige

Alati on võimalik leida kõigi tegevuses puudusi, kuid märkimisväärne sihikindlus ja stabiilsus, millega meie tänane valitsus nendes rasketes majandusoludes on silma paistnud, on tekitanud selle koosseisu vastu usalduse. Oluline on ka see, et Reformi n-ö valimislubadused on valdavalt kooskõlas tegelike võimalustega ja annavad kinnitust, et ollakse kahe jalaga maa peal ning hinnatakse olukorda ja võimalusi realistlikult. Enamiku teiste erakondade kohta seda öelda ei saa.

Jüri Vips, ABC Grupi ASi juhatuse esimees

Viimased 3-4 kuud ei ole parteid tegelenud mitte kodanike hüvanguks, vaid otsivad pidevalt vaenlast ja võtavad ajakirjanduses üles teemasid, mis manipuleerivad rahvaga. See on minu jaoks olnud häiriv. Samas, kui seda viimaste kuude tsirkust mitte arvestada, siis on valitsus küllaltki normaalselt hakkama saanud, näiteks euro kasutuselevõtt.

Praegu on parteid võtnud valijate häälte hankimiseks suuna, et kõike jagada tasuta, kõigile pakkuda midagi ja vaated ei puutu üldse asjasse. Populism ainult süveneb. Mulle tundub, et Reformierakond on selles suhtes konservatiivsem, nad teevad midagi ka ära. Mina olen stabiilsuse pooldaja ja väga suuri muudatusi ei poolda.

Ülle Lumi, Viljandi Haigla SA juhatuse liige

Ma arvan, et kaks paremäärmust ei ole kõige parem valik. Mulle meeldiks Reformi ja  Keskerakonna kooslus, aga tõenäoliselt saavad sellises koalitsioonis tippjuhid vastuolulisteks isiksusteks. Teisalt oleks selline kooslus parim, sest tekiks rohkem ühisosa. Eesti riigile ja rahvale tekiks sellest kõige suurem kasu.  

Rain Hüva, ASi Viljandi Aken ja Uks juhatuse esimees

Ma alustaks sellest, et ütleks, mis ei ole hea variant. Hea variant ei ole diktatuur, olgu ta punast värvi, kollast värvi või rohelist värvi.
Koalitsioonis peaks ikkagi olema kaks-kolm liiget, kes võiksid olla enam-vähem ühes suurusjärgus. Et tehtud otsused ei tuleks ühe suure käsul, vaid ikkagi erinevaid aspekte arvestades.

Leho Haldna, ASi Kolmeks juht

Olen rahul praeguse valitsusega. Valitsus on paindlikult reageerinud muutustele, mis on viimastel aastatel majanduskeskkonnas toimunud. Ärikeskkonna jaoks on oluline stabiilsus, et ei oleks tõmblemist. Kui sama koalitsioon jätkab, siis tõenäoliselt suuri poliitilisi muutusi ei toimu. Samas võiks kodurahu huvides võtta  sotsiaaldemokraate valitsusse. Siis oleks uus valitsus võib-olla rohkem tasakaalus.

Andres Kull, ASi Kroonpress peadirektor

Praegune valitsuskoalitsioon on fiskaalpoliitika mõttes hästi hakkama saanud. Majanduspoliitika koha pealt aga tundub, et vahel on mõistus otsas, kuhu edasi minna majanduse suunamisega. Ühelt poolt on praegune valitsuskoalitsioon tervitatav, et ei ole tehtud mingisuguseid lollusi, aga teiselt poolt ei ole ka konkreetset plaani, mida edasi teha. Hoidsime vahendeid kokku, täitsime eelarvevajadused ära, saime euro, aga mis nüüd edasi? See ei tule ka valimisprogrammidest hästi välja.

Uno Heinla, ASi Estreftransservice juhatuse esimees
 
Kindlasti ei tohiks koalitsioonis olla keegi tuntava ülekaaluga. Eestile on kasulik, kui töös oleks mitmed eriarvamused, neid kaalutakse ja leitakse optimaalne lahendus. Praegu ei näita ükski partei üksinda, et tema on parim lahendus, sest siis kaldutakse kardinaalselt ühele või teisele poole. Pigem on hea selline koos mõtlemine, kus üks kainestab teist. Kindlalt olen selle poolt, et oleks koalitsioon.  

Kristjan Kongo, ASi Fazer Eesti juhatuse esimees

Oluline, et meil ei tekiks olukorda, kus valitsus jääks loorberitele puhkama ja oma edu ning tehtut nautima. Ma väga loodan, et püstitatakse uued eesmärgid. Kui seni oli eesmärgiks euro saavutamine, siis mis on järgmised eesmärgid ehk kuidas Eesti majandust edasi viia. Kõrvalt jälgides leian, et valitsusse oleks vaja uut jõudu, natukene uut verd, nooremaid tegijaid.
 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. March 2011, 16:21
Otsi:

Ava täpsem otsing