Euroala lihvib võlakriisi lahendust

Sirje Rank 11. märts 2011, 00:00

Esmaspäeval kärpis agentuur Moody's Kreeka niigi spekulatiivse reitingu veel riskantsemaks, eile kergitas Euroopa riikide võlakirjaintresse ja survestas eurot Hispaania reitingu kärbe. Euro, mis lõi nädala hakul USA dollari suhtes nelja kuu tugevusrekordi, oli eilseks odavnenud 1,2%, 1,3807 dollarile.

Tänased kõnelused on proovikiviks, kui tõenäoline on ELi liidritel märtsi lõpuks kokku leppida lubatud kompleksne lahendus, mis euroala võlakriisile lõpuks joone alla tõmbaks. Süvenevad kahtlused, et vaevaliselt sündiv kompromiss ei rahulda lõpuks kedagi. Portugali ja Kreeka võlakirjaintressid löövad taas uusi rekordeid.

Täna on laual see osa lahendusest - konkurentsivõime pakt, mis näeb ette tihedama koostöö valdkondades, mis on liikmesriikide pädevuses. Näiteks maksud, kus on võetud kurss maksubaasi ühtlustamisele. See tähendaks vähem erandeid, kuid võib küsimärgi alla seada ka Eesti reinvesteeritud kasumi maksustamise, sõltuvalt sellest, mis hetkest tulu maksustama hakatakse. Täpsemad ettepanekud esitab Euroopa Komisjon lähinädalatel. Maksumäärade ühtlustamist praegu ette ei nähta, ehkki surve on.

Võrreldes dokumendiga, mille Saksamaa ja Prantsusmaa esitasid veebruari alguses, on uus sõnastus paindlikum. Enam ei nõua see näiteks eelarvedistsipliini sätestamist konstitutsioonis. Sisuliselt on kõik algsed ettepanekud aga jätkuvalt laual.

Turge huvitab konkurentsivõimest enam, mida otsustavad poliitikud euroala praeguse ajutise ja 2013. aastast püsiva kriisimehhanismi osas - selles küsimuses on liikmesriikide erimeelsused alles väga suured.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing