Tallinna Vesi saab varsti konkurendid

Raivo Sormunen 11. märts 2011, 00:00

Kui analüütikute hinnangul pole sel kevadel veel ühelgi börsifirmal Tallinna Vee dividendide kõrvale midagi panna, siis paari aasta pärast võib veefirma saada enda kõrvale nii mõnegi arvestava konkurendi. SEB Enskilda analüüsi järgi võib juba kahe aasta pärast veefirmaga ühele pulgale kerkida Tallink Grupp.

2011. aasta kevadine dividendihooaeg on õige pea algamas. Esimesena kergitas üleeile õhtul saladusteloori Premia Foods, lubades investorite vahel välja jagada 30% eelmise aasta kasumist ehk 0,01 eurot aktsia kohta.

Eesti analüütikute arvates võiks sel aastal olla Tallinna börsi parim dividendimaksja Tallinna Vesi, mille aktsia võiks praeguse hinnataseme juures pakkuda kuni 9,3protsendist dividenditootlust. Ka eelmise aasta hittaktsialt Silvanolt oodatakse korralikku dividendisadu. Prognoositav 0,12-0,13eurone dividendimakse aktsia kohta annaks igati arvestatava dividenditootluse.

Ehkki Viisnurga aktsiat keegi praegu ei analüüsi, võiks minu hinnangul saada puidutöötlemisfirmast tänavune dividendiüllataja. Kui ettevõte maksaks sarnaselt buumiaastatega välja pool 2010. aasta kasumist, annaks see aktsiale igati arvestatava 5% dividenditootluse.

Aga sellega ongi kõik. Ülejäänud ettevõtete prognoositav dividenditootlus jääb kas nigelaks või puudub üldse. Küll aga võib nii mõnegi investeerimispanga arvates kerkida paari aastaga Tallinna Vee kõrvale vägagi korralikud dividendimaksjad. Nii näiteks prognoosib SEB Enskilda, et Tallink Grupp maksab juba kahe aasta pärast aktsiadividendide koguni 0,08 eurot, mis praeguse aktsiahinna juures tähendaks 9,6% dividenditootlust. Enskilda analüütiku Marko Daljajevi sõnul suudab laevafirma näidata lähiaastatel väga tugevat rahavoogu. "Tallinki vajadus investeeringuteks on kadunud, samas regiooni majanduse elavnemine on toonud kaasa märkimisväärsed kaubavoogude kasvud, mis võimaldab ettevõttel kasumit ja vaba rahavoogu kasvatada," märkis Daljajaev. Analüütiku arvates on Tallinki laenukordajad kahe aasta pärast piisavalt madalad, et ettevõte võiks peaaegu kogu puhaskasumi dividendidena välja maksta. Ka Swedbank Marketsi analüütiku Pertti Rahneli sõnul võib Tallinkist laenukoormuse vähenedes saada klassikaline dividendiaktsia. Küll aga võib selleks analüütiku sõnul minna pigem neli-viis aastat.

LHV pole Tallinki dividendide maksmist oma prognoosidesse veel sisse võtnud. Panga vanemanalüütik Kristo Oidermaa peab võimalikuks, et Tallink hakkab kõige varem investoritele dividende maksma kahe aasta pärast, kuid tõenäoliselt veelgi hiljem.

LHV: Tallinna Vesi konkurente ei saa. Niisamuti ei usu Oidermaa, et mõni Tallinna börsifirma võib tulevikus hakata sarnaselt veefirmaga kogu kasumit dividendideks jagama. "Enamik börsifirmasid on pigem tsüklilised kasvuettevõtted, kellelt ootaks uue majandustsükli kasvufaasis investeeringuid kasvu, laienemisse ja tootmise efektiivsemaks muutmiseks ning seetõttu jäävad dividendid ka tagasihoidlikuks," arvas Oidermaa.

Seetõttu on LHV ka Olympic EG dividendimaksete suhtes konservatiivne. Pank ootab küll Olympicule korralikku kasumikasvu, kuid LHV näeb, et kasumist jõuab aktsionärideni kõigest kümnendik ehk lühiaastatel vähem kui 0,01 eurot aktsia kohta.

Erinevalt meelt on aga järjekordselt Enskilda, mille analüütiku Pavel Lupandini sõnul võib kasiinofirmast saada lühiaastatel korralik dividendimaksja. "Loodame, et Olympic maksab järgmisel aastal dividende, kuid isegi oletades, et nad maksavad dividendidena välja 100% kasumist, on neil endiselt piisavalt vabu vahendeid laienemiseks ja ülevõtmisteks," arutles Lupandin, kes ootab kasiinofirma järgmise aasta dividendideks 0,09 eurot aktsia kohta.

Sama meelt on ka Swedbanki analüütik Pertti Rahnel, kelle sõnul on Olympic juba praegu väga hästi kapitaliseeritud ja tugeva likviidsusega ettevõtte. "OEG rahavood on piisavalt tugevad ning me usume, et ettevõte maksab 2012. aasta eest juba korralikke dividende (0,07 eurot aktsia kohta)," ütles ta. Rahnel usub, et tõenäoliselt tõuseb lähitulevikus Olympicu ja Tallinki kõrval heaks dividendimaksjaks ka Silvano, kellele pank prognoosib nelja aasta pärast juba 0,35eurost aktsiadividendi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing