Rikaste seas ameeriklasi üha vähem

Birjo Must, Aivar Hundimägi 13. märts 2011, 16:13

Kui 10 aastat tagasi olid pooled miljardäride edetabelisse jõudnud rikkad USAst, on nüüd nende osa Forbes'i edetabelis langenud kolmandikule. 

Üha rohkem tuleb miljardäre Venemaalt ja Hiinast. Teist aastat esikohal oleva mehhiklase Carlos Slimi lubab troonilt tõugata aga sel aastal 9. kohale jõudnud brasiillane Eike Batista.

10 maailma rikkamat inimest Forbes'i hinnangul.

1. Carlos Slim - Mehhiko, 71-aastane, vara 74 miljardit dollarit
Juba teist aastat järjest on maailma rikkaim inimene Mehhiko telekommunikatsiooniärimees, kellele kuulub telekomiettevõte Telmex. Tema on suutnud aasta jooksul ka kõige enam oma varandust kasvatada. Ta lisas oma varandusele 20,5 miljardit dollarit ning suurendas sellega 2. kohal asuva Microsofti kaasasutaja Bill Gatesiga vahet 18 miljardile dollarile.
Hämmastavale kasvule aitas kaasa nii Mehhiko börsi 19-protsendiline tõus, peeso tugevnemine, edukas kaevandamine kui ka kinnisvara üksuse loomine Grupo Carso konglomeraadis. Samuti laiendas ta oma telekomi ettevõtet America Movilisse, mis on Ladina-Ameerika suurim traadita-teenuse pakkuja. Slimi perekonna osalus selles ettevõttes moodustab 62 protsenti tema netoväärtusest. Lisaks kuuluvad Slimile osalused jaemüügi ettevõttes Saks ja ajalehes New York Times. Hiljuti avas ta uue hoone oma Soumaya muuseumis, kus paikneb tema tohutu suur kunstikogu.

2. Bill Gates - USA, 55-aastane, vara 56 miljardit dollarit
Microsofti magnaat ning Ameerika rikkaim inimene on koos miljardärist sõbra Warren Buffeti abiga veennud peaaegu 60 maailma esirikkurit alla kirjutama oma „Andmise Lubadusele“ (Giving Pledge), millega lubatakse annetada suurem osa oma varandusest heategevusele kas eluajal või pärast surma. Gates ei ole enam planeedi rikkaim inimene vaid seetõttu, et on juba ära andnud 30 miljardit dollarit oma sihtasutusele.
Gates hoiab 70 protsenti oma varandusest Cascade investeerimisfondis, ülejäänud osa varandusest seisab Microsofti aktsiates.

3. Warren Buffet – USA, 80-aastane, vara 50 miljardit dollarit
Auväärne Berkshire Hathaway investor lisas aastaga oma varandusele 3 miljardit ning suurendas oma vara 15 protsendi võrra. 80-aastane investor jahib siiani suuri tehinguid: "Meie elevandi relv on taas laetud ning mu sõrm päästikul sügeleb.“

4. Bernard Arnault – Prantsusmaa, 62-aastane, vara 41 miljardit dollarit
Luksuse Isandaks kutsutud mees säilitab kergekäeliselt Euroopa rikkaima tiitli. Tema varandus kasvas 13,5 miljardi võrra. Sellele aitas kaasa luksusrõivaste tootja LVMH aktsiate tõus enam kui poole võrra eelmisel aastal tänu tugevale nõudlusele luksustoodete järele, nagu Dom Perignoni shampus, Hennessy konjak, Tag Haueri käekellad ja Luis Vuittoni ehted, peamiselt Hiina turgudel. Grupp omandas eelmisel aastal 20 protsenti Hermesest. Arnault rõhutab, et ta on sõbralik aktsiaomanik, kuid Hermes näeb seda käiku vaenulikuna. Märtsis kandis Bulgari pere enamusosaluse oma brändis LVMH-sse ja sai vastu LVMH aktsiad ning kohad juhatuses. LVMH vallandas Christian Diori disainer John Galliano pärast seda kui viimane oli teinud juudivastaseid märkuseid.
Arnault omab jahtide ehitamisega tegelevat ettevõtet Royal Van Lent, hotelli Courchevelis, osalust Prantsuse jaeketis Carrefour ja Prantsuse reisikorraldaja Go Voyages.

5. Larry Ellison – USA, 66-aastane, vara 39,5 miljardit dollarit
Oracle’i pealik istub varanduse otsas, mis on 11,5 miljardi võrra suurem kui aasta varem. Tänu 30-protsendilisele hüppele tarkvara ettevõtte aktsiates. Novembris võitis Oracle autoriõiguste alase kohtuvaidluse Saksa tarkvara rivaali SAP vastu summas 1,3 miljardit dollarit. SAP kavatseb otsuse vaidlustada.
Oracle on aastate jooksul omandanud 75 ettevõtet, mille väärtus ulatub 40 miljardini. Ning leidnud tee kasvatada oma viimase ostu, Sun Microsystemsi 2010, kasumit.
Ühe kõrgeimalt tasustatud juhina USAs lõikas Ellisson 960 miljonit dollarit kompensatsiooni viimase viie majandusaasta jooksul, peamiselt aktsiaoptsioonide kasutamisest; hiljuti kärpis ta oma palga 1 dollarile.
Innuka purjetajana kulutas Ellisson dekaadi ja üle 100 miljoni dollari America’s Cupil, mille ta lõpuks ka 2010. aasta veebruaris võitis, lüües oma Šveitsi rivaali (ja miljardäri) Ernesto Bertarellit. Ellison kavatseb anda 95% oma rikkusest heategevusele.

6. Lakshmi Mittal – India, 60-aastane, vara 31,1 miljardit dollarit
Maailma suurima terasetootja Arcelor Mittali puhaskasum on tänu terase nõudluse taastumisele ja kõrgematele marginaalidele 2010. aastal paisunud 18 korda 2,9 miljardi dollarini. Grupp avas roostevaba terase üksuse Aperami ning samuti omandas Kanada kaevandaja Baffinland Iron Mines Corporationi. Talle kuulub ka Muuga sadamas töötav lehtmetalli tsinkimise tehas, mis pärast seisakut aasta tagasi taas tööle hakkas.
Euroopa rikkaima elanikuna ostis Mittal Alderbrooki pargi, 340-aakrise maatüki väljaspool Londonit, kuhu ta plaanib rajada öko-sõbraliku häärberi 40 miljoni dollari väärtuses. Tütar Vanisha omandas osaluse New Yorgi riskifondis Roc Capital Management. Pojanaisele Meghale kuulub Saksamaal Escada moemaja.

7. Amancio Ortega – Hispaania, 74-aastane, vara 31 miljardit dollarit
Tema astus jaanuaris tagasi Inditexi presidendi kohalt, mis on 15,8 miljardiline moefirma. Ortega saab ikka veel 87 protsenti oma rikkusest börsil noteeritud firma osalusest. Ettevõttel, mis opereerib mitme brändi nime all kaasa arvatud Zara, Massimo Dutti ja Stradivarius, on 500 kauplust 77 riigis. Ortega omab lisaks kinnisvara Floridas, Madridis, Londonis ja Lissabonis, hipodroomi ning osalust jalgpalliliigas. Tal on huvid gaasi, turismi ja panganduse alal.
Raudteetöölise pojana alustas ta T-särgi poe abilisena. Koos endise naise Rosalia Meraga, kes on samuti miljardär, alustas hommikumantlite ja pesu valmistamist elutoas. Tütar Marta töötab Inditexis.

8. Eike Batista – Brasiilia, 54-aastane, vara 30 miljardit dollarit
Brasiilia rikkaim mees valmistub üle võtma maailma. Batista teatas sel aastal kontori avamisest New Yorgis ja samuti kavatsusest noteerida mõned oma ettevõtted Londoni börsil. Läbi oma valdusettevõtte EBX-i, kontrollib Batista ettevõtteid, mis tegelevad kaevandamise, laevaehituse, energeetika, logistika, turismi ja meelelahutusega.
Kaks kolmandikku tema varandusest tuleb OGX-st, nafta ja gaasi uuringutega tegelevast ettevõttest, mille ta asutas 2007. aastal. Ta lubas, et ettevõte alustab nafta tootmist käesoleval aastal. Tema laevaehituse äri pidi olema maailma suurim IPO 2010. aastal, mis aga osutus pettumuseks ja on seetõttu saanud leige vastuvõtu Brasiilia turul.
Brasiilia endise kaevandusministri poeg tegi alguse kullaga kauplemises ja kaevandamises. Batista on ühekordne tsempion kiirlaevade võidusõidus, tema endine abikaasa oli Playboy modell.
Meedia intervjuudes on ta hoiatanud Carlos Helu Slimi, et ta võtab varsti üle tema maailma rikkaima inimese koha, kuid selleni on tal veel pikk tee minna.

9. Mukesh Ambani – India, 53-aastane, vara 27 miljardit dollarit
Tema nafta ja gaasi konglomeraat Reliance Industries, mis on India väärtuslikem ettevõte, rajas just koostöö BP-ga. Nende sõlmitud tehingut peetakse suurimaks välisinvesteeringuks Indias.
Ambani on samuti sõlminud kihlvedusid põlevkivigaasi alal, ostes osaluse kolmes Ameerika energeetikaettevõttes 3,3 miljardi dollari eest eelmisel aastal. Tema ja ta naine Nita korraldavad pidusid hiljuti valminud 27-korruselises lossis Mumbais, kuid pole veel sinna püsivalt elama asunud.

10. Christy Walton ja pere – USA, 56-aastane, vara 26,5 miljardit dollarit
John Waltoni lesk päris varanduse pärast endise Green Bereti ja Vietnami sõja meediku veterani surma lennuõnnetuses oma kodu lähedal Wyomingis 2005. aastal. Nüüdne maailma rikkaim naine saab lisaraha oma varandusele surnud abikaasa varajasest investeeringut First Solarisse, mille aktsia hinnatõus on peaaegu 500% pärast 2006. aasta IPO-t.
Põhiosa tema sissetulekust tuleb siiski osalusest Wal-Martis. Jaeketis, mille lõi tema äi Sam Walton ja vend James 1962. aastal. Täna ulatub Wal-Marti müügikäive 405 miljardi dollarini ja see annab tööd enam kui 2,1 miljonile inimesele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2011, 16:13
Otsi:

Ava täpsem otsing