Jaapani maavärin tegi päeva lühemaks

Katri Soe-Surén 14. märts 2011, 12:10

Jaapani reedene 9,0 magnituudine maavärin raputas läbi terve maakera. Maa pöörleb oma telje ümber nüüd pisut kiiremini, päev on lühem ja Jaapani suurim saar 2,40 meetrit nihkunud.

Tegemist oli kõigi aegade ühe tugevaima maavärinaga. Merepõhi rebenes ligikaudu 400 kilomeetri pikkuses ja vabastas suure hulga energiat. Maavärin nihutas Maa telge umbes 10 cm võrra, kirjutab Spiegel Online viitega Itaalia geofüüsika- ja vulkanoloogiainstituudile. Kiirenenud on ka maa pöörlemine ümber oma telje. Tulemuseks on see, et päev ehk siis aeg, mis Maal on vajalik ühe täispöörde tegemiseks, on nüüd 1,8 mikrosekundi võrra lühem. NASA eksperdi Richard Grossi sõnul on Maa massijaotus pisut muutunud ning sellest tulenebki rotatsiooni kiirenemine. Mida lähemal ekvaatorile masside nihe toimub, seda tugevamalt mõjutab see Maa pöörlemist.

Maa rotatsioonikiiruse muutus ei ole iseenesest midagi uut, päeva pikkus on ka siiani aasta lõikes millisekundi võrra kõikunud. Põhjuseks aastaaegade vaheldumisest tulenevad muutused.

Ka maavärinad on varemgi Maa liikumist mõjutanud. Näiteks Sumatra 2004. aasta maavärin lühendas päeva 6,8 mikrosekundi võrra. 2010. aasta veebruaris Tšiilis asetleidnud maavärin omakorda 1,26 mikrosekundi võrra ning liigutas Maa telge 8 cm võrra. Ulatuslikud maa-alad Lõuna-Ameerikas nihkusid kuni 3 meetri võrra.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. March 2011, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing