Forbesi rikaste TOP ootab baltlasi

Esimese baltlasena tõuseb ajakirja Forbes dollarimiljardäride edetabelisse ilmselt Maxima poeketi omanik, leedukas Nerijus Numavicius. Head võimalused on ka Eesti rikkaimal inimesel Hillar Tederil.

Eelmisel nädalal avaldatud Forbes'i rikaste tabelis olid esmakordselt O’Key venelastest omanikud Dmitri Troitski ja Dmitri Koržev. Mõlemale mehele kuulub O’Key jaeketis 32% ja mõlema mehe vara väärtuseks hindas Forbes miljard dollarit.
Tederile kuulus O’Keys 25% suurune osalus, aga firma börsile tuleku eel jagasid jaeketi asutajad omavahel vara ära. Hillard Tederile jäi O’Key’s 11 protsendi suurune osalus, vastutasuks sai ta aga endale kinnisvaraarendused Ukrainas, mida plaanib börsile tuua. Kui need plaanid õnnestuvad, siis võib ka Teder tõusta maailma miljardäride tabelisse.

Teder ütles oma võimalusi kommenteerides, et teiste rahakotti ei ole ilus piiluda. Tema sõnul on Korževil ja Trotskil Venemaal lisaks osalusele O’Keys veel ka teisi ärisid. Kujutan ette, et minu äripartnerite osas on arvestatud ka nende osalust Sankt-Peterburi pangas, märkis Teder. “Keegi ei roni nendesse edetabelisse, ajakirjanikud ise koostavad neid. Mõnikord nad hindavad vara üle ja mõnikord alla, rääkis Teder.

Rikkaima leeduka Nerijus Numavicius varanduse väärtuseks hinnatakse 960 miljonit dollarit. Ta on Leedu kontserni Vilniaus Prekyba suurim omanik ning on saanud Leedu konkurentsiametilt loa oma osaluse kahekordistamiseks. Numavicius otsustas paar aastat tagasi tuua osa oma varadest Eestisse. Selleks asutati kaks ettevõtet, milledesse paigutati kokku 1,3 miljardit krooni ehk 83 miljonit eurot.

Kõige enam miljardäre on Moskvas
Euroopas on kõige kiiremini rikaste arv kasvanud Venemaal, näiteks Moskvas elab nüüd rohkem miljardäre kui üheski teises suurlinnas maailmas, selgus Forbesi maailma miljardäride edetabelist. 1210 miljardäri seas on 101 venelast, kellest mitme äritegevus on seotud või olnud soetud ka Eestiga.

Näiteks Forbes'i tabelis 36. kohal olev Oleg Deripaska teenis esimesed miljon dollarit terasetransiidiga, mis käis 1990. aastate alguses Eesti kaudu. Ta ostis 1990. aastate alguses Venemaalt nn Vene hindadega terast ning müüs seda maailmaturuhindadega, kirjutas hiljuti Bloomberg. Teras läbis äsja taas iseseisvaks saanud Eestit, kuna Venemaa ekspordilubade ja -kvootidega valitses segadus. "See oli NSVLi-järgne reaalsus," kommenteeris Deripaska. "Paberil oli üks süsteem, reaalsusest töötas täiesti erinev teine. Saatsid lihtsalt kauba Eestisse ja siis Eesti sadama kaudu ükskõik kuhu maailmas."

9,9 miljardi dollari suuruse varaga edetabelis 88. kohal olev Iskander Mahhmudov on aastaid Äripäeva rikaste edetabelis kõrgetel kohtadel olevate Maksim Liksutovi ja Sergei Glinka äripartner. On spekuleeritud, Liksutovi ja Glinka nimel olev vara ei kuulu kõik tegelikult neile ning osa sellest kuulub tegelikult Mahhmudovile. Eelmisel aastal sai see spekulatsioon ka kinnitust, kui Mahhmudov tegi avalikuks enda osaluse Glinka ja Liksutovi Moskva kiirrongi äris. Mahhmudov kontrollib 35-40% Vene vasetoodangust. Tal on ka osalus Venemaa suurimas vedurite ja raudteeseadmete tootjas ning suuruselt teises kivisöetootjas.

Miljardäride edetabelis 5,5 miljardi dollari suuruse varaga 185. kohal asuv Gennadi Timtšenko on aga Eesti kütusetransiidi suurim niiditõmbaja. Venemaa peaministri Vladimir Putiniga tihedalt seotud Gennadi Timtšenko äripartneriteks olid ka Pakterminali asutajad Aadu Luukas, Anatoli Kanajev ning Endel Siff. On põhjust arvata, et Luukasel oli ka osalus Timtsenko kontrolli all olevas firmas Gunvor. Timtšenkole kuulub Eestis ettevõte Tarcona, mis 2009. aastal maksis oma töötajatele Eestis tavapäratult kõrget 63 000 krooni suurust keskmist palka.

Timtšenko tegevusele Eestis juhtis 2006. aastal tähelepanu ka kaitsepolitsei, kes oma aastaraamatus märkis, et Gennadi Timtšenko ja Severstaltransi tandem püüab suurendada oma osa transiidiahelas ning nad teevad ärihuvidega seotud kontaktisikute kaudu lobitööd Eesti riigiametites ja poliitilistes ringkondades.
Lisaks Timtšenkole on Kapo tähelepanu all olnud ka miljardäride edetabelis 1057 kohal asuv Andrei Filatov. Tema varanduseks hindab Forbes'i 1,1 miljardit dollarit. Transiidiärimees Filatoviga seotud Severstaltrans ostis Eestis ära kütusefirma E.O.S ning üritas osta ka Pakterminali. Filatovile kavatses Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus anda 2006. aasta lõpus ja 2007. aasta alguses eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse. Toona tegid Eesti mitmed äriliidrid ning ka riigifirmade juhid aktiivset kuluaaritööd, et Filatov ning teine Vene ärimees Rustam Aksjonenko saaksid Eesti kodakondsuse. Aksjonenko toeks tehti kuluaaritööd Reformierakonna tipp-poliitikute seas ning Filatovi puhul Keskerakonna tipp-poliitikute seas. Tol ajal oli peaministritoolil Andrus Ansip ning majandusministri ametis Edgar Savisaar. Kapo sekkumise tulemusena jäi aga Filatovil Eesti kodakondsus toona saamata.

Forbse miljardäride tabelis on ka neli poolakat
Kohal number 440 2,6 miljardi dollariga Poolar rikkaim inimene Jan Kulczyk, kes võttis üle isa loodud ärid ning on olnud väga laia haardega ettevõtja. Ta on olnud tegev autokaubanduses, õlletootmises, energeetikas, logistikas ja kinnisvaras.
488. positsioonil asub 2,4 miljardi dollariga Zygmunt Solorz-Zak, kes on Poola eratelekanali Polsat asutaja, samuti tegutseb ta pangandusturul ning ravimiäris.
Kohal number 595 asub 2 miljardi dollariga Leszek Czarnecki, kes tegutseb liisingu-, pangandus- kindlustus- ja kinnisvaraäris.
651. kohal asub 1,9 miljardi dollariga Michal Solowow, kes on mitme keemiatööstus ja ehitusmaterjalide tootja suuromanik. Ta on nelja Poola börsifirma strateegiline investor.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing