Kuld ja must kuld languses

Raivo Sormunen 16. märts 2011, 00:00

Naftabarreli hind langes eile pärastlõunaks Londonis 113,6 dollarilt 108,6 dollarile ning Nymexi 102,2 dollarilt 98,9 dollarile.

Turuosaliste sõnul oli kiire naftahinna languse taga kolmas plahvatus Jaapani tuumajaamas, mis süvendas investorites hirmu, et tsunami ja maavärina tõttu räsida saanud maailma suuruselt kolmas majandus ei suuda kiiresti jalule tõusta (ja naftat prognoositud koguses tarbida).

Turgudel arvatakse, et Jaapan peab vigastatud tuumajaamade tõttu tekkinud energiapuudust likvideerima nafta ja rafineeritud kütuse impordi kasvuga. Siiski ei suutnud see konkureerida investorite murega, millist mõju võib avaldada maavärin ja radiatsioonileke nii Jaapani kui ka maailma majandusele. SEB pank kirjutas oma kiiranalüüsis, et märkimisväärne radiatsioonileke võib tõenäoliselt vähendada globaalselt majandusaktiivsust ja seeläbi vähendada nafta tarbimist.

"Jaapani "nakkus" on levinud üle maailma ja praegu pole kuskile selle eest varjule minna. Pole vist vaja öelda, et ulatuslik globaalne aktsiahindade langus avaldab negatiivset mõju ka nafta hindadele," ütles uudisteagentuurile Bloomberg Energy Management Institute'i naftaanalüütik Dominick Chirichella. Analüütiku sõnul on Jaapani probleemid täielikult varjutanud pingelise olukorra Kesk-Idas ja Põhja-Aafrikas ning seda hoolimata sellest, et Liibüa nafta eksport on endiselt piiratud Moammar Gaddafi ustavate jõudude ja mässuliste vahel toimuvate konfliktide tõttu.

Kui närvilisust vältivad ja turvalisust taga ajavad investorid suunasid eile oma raha USA valitsuse võlakirjadesse ja Šveitsi franki, siis kulda ja teisi väärismetalle eilne paanika ostma millegipärast ei ajanud ning kullauntsi hind langes esmakordselt pärast 18. veebruari allapoole psühholoogilist taset 1400 dollarit untsi eest.

Kullaga kaeti kaotusi väärtpaberibörsil. "Kuld pole liikunud sarnaselt teiste turvaliste investeeringutega, kuid metall pole käitunud sarnaselt ka teiste toorainetega," märkis uudisteagentuurile Reuters Mitsubishi panga analüütik Matthew Turner, osutades muude metallide veelgi suuremale hinnalangusele.

Osa analüütikute sõnul on möödunud kuul Lähis-Ida rahutuste tõttu 8% rallinud kulla müügisurve tekitanud investorid, kes aktsiaturgude languse tõttu pidid katma oma kahjumis väärtpaberipositsioone. "Kulla langus pole globaalse varade väljamüügi korral ebatavaline. Investoritel on teinekord ainuke väljapääs müüa väärtpaberipositsioonide sundlikvideerimise ja kahjumite vältimiseks kulda," märkis investeerimispanga UBS strateeg Edel Tully, kes avaldas lootust, et turvainvesteeringuna on kullal siiski praegu kõige suuremad võimalused edasi rallida.

Osa turuosaliste sõnul võis kulla hinnalanguse põhjustajaks olla ka Jaapani Keskpank, mis on viimasel päeval finantsstabiilsuse säilitamiseks ja investorite rahustamiseks süstinud turule kümneid triljoneid jeene.

Tõusva päikese maa keskpanga reservides on märkimisväärne kogus (765,2 tonni) kulda ning kardetakse, et rahanäljas Jaapan võib hakata ka säravat metalli Jaapani jeenide vastu vahetama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing