Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

AT&T tehing ei tähenda head Ericssonile

Fredy-Edwin Esse 23. märts 2011, 00:00

AT&T 39 miljardi dollariline hiigeltehing T-Mobile'i ostmiseks Deutsche Telekomi käest võib tähendada vähem tellimusi ja väiksemaid marginaale Ericsson AB-le ja teistele telekommunikatsiooniseadmete valmistajatele. Sellega on USA suurima mobiilsideoperaatori tekkimise otsene mõju ka Eestile tõestatud, arvestades Ericsson Eesti suurt rolli meie ekspordis.

USA Ericssoni jaoks suurim turg. Ericsson Eesti juhatuse esimees Veiko Sepp ütles hiljuti, et Ericssoni võrguseadmete nõudlus üle kogu maailma on suur ja see on aluseks Eestis asuva tootmise kiirele kasvule. Ja tal on täiesti õigus, ent Eesti tootmise kiire kasv võib pidurduda.

Nimelt riik, kus AT&T ja T-Mobile ühinevad, on Ericssoni suurim turg. Läinud aastal teenis Ericsson 24,3 protsenti kogukäibest Põhja-Ameerikast ning viimased kaks aastat on USA olnud Ericssoni suurim turg.

Kuid mis selles siis halba on? Paljud eksperdid näevad USA teise ja neljanda mobiilsideoperaatori ühinemises ja suurima operaatori tekkimises hinnasurvet ja vähenevaid tellimusi Ericssonile ja tema konkurentidele nagu Nokia Siemens Networks või Alcatel-Lucent.

Üks suuremaid tehinguid üle aastate. Ühinemise tulemusel ütles AT&T, et plaanib säästa vähemalt 40 miljardit dollarit, sealhulgas erinevate võrguseadmete pealt. Samuti oleks varsti tekkival USA suurimal mobiilsideoperaatoril oluliselt rohkem ostujõudu nõudmaks madalamaid hindu taristuseadmete ostmisel. Ericssoni näol on tegu AT&T pikaajalise partneriga, kes ehitas ja tarnis firmale 3G ja 4G võrkude seadmeid.

"Ühinenud firma võib täiesti vabalt pigistada tarnijaid senisest rohkem," ütles WestLB analüütik Thomas Langer. "Esiteks on USAs niisama juba kõrgemad marginaalid."

Õnneks esialgu paanikat ei ole, sest prognooside järgi kulub tehingu lõpetamiseks aasta, mistõttu Eesti tootmine võib veel senimaani tublisti kasvada, ent investorid börsil nii kaua ei oota.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing