Terve töötaja teeb paremat

Urve Vilk 28. märts 2011, 00:00

Küsimustele vastab Külli Luuk.

Kas tervise edendamine ei toimu tööohutusega seonduvaga, nagu tervisekontrollid, esmaabi võimalused ja muud töökeskkonnaga seonduvad küsimused, millega tegeleb töökeskkonnavolinik? Tervisesõbralik töökoht kujuneb töötaja ja tööandja koostöös, hõlmates lisaks tööohutusele muid komponente: töökoha hügieen, tervislik toitumine, suitsuvaba töökeskkond, kehalise vormi ning tervise ja töövõime taastamisest hoolimine, stressiennetus, terviseriskide vähendamine, alkoholi tarbimise kultuur, suhtlemiskultuur ja kommunikatsioon organisatsioonis, perekesksuse ja -heaolu eest hoolitsemine, töökohtade arendamine ja töövahendite kvaliteet, infrastruktuuri parandamine, tööstusjäätmete õige käitlemine jpt.

Neist valdkondadest nii mõnegagi saab tõesti tegeleda töökeskkonna volinik, aga kvaliteeti ja arengut silmas pidades annab paremaid tulemusi laiem korraldajate ja vastutajate ring.

Millist kasu tööandja töötaja tervise edendamisest saab? Väga üldistatult vastates parandab töötervise edendamine töötajate enesetunnet ja tervist ning seeläbi ettevõtte (äri)tulemusi. Tulemuste hulka kuulub näiteks töölt puudumise vähenemine, töötajate motivatsiooni tõus, suurem tootlikkus. Lihtsam on uusi töötajaid värvata ning väheneb personali voolavus; pikkamisi kujuneb ettevõttest positiivne ja hooliv maine.

Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika kogemuse põhjal võib väita, et iga töökoha terviseedendusse paigutatud rahaühik toob pikemas perspektiivis tagasi kuni 8 rahaühikut.

Millest oleks juhul, kui on soov töötaja tervist edendada, kõige lihtsam alustada? Alustama peaks juhtkonna kaasamisest ning töötajate teavitamisest. Sageli jäävad asjad seisma , kuna puudub emma-kumma poole toetus ja arusaamine. Seejärel tasub luua eestvedav töörühm, kui seda veel pole, ning kaardistada töötajate tervislik olukord ja vajadused. Ning seejärel tuleks jõuda tervise tegevuskava koostamiseni.

Kas masu on ettevõtjate soovi töötaja tervisele tähelepanu pöörata vähendanud? Valdav enamik ettevõtjaist on masu tingimustes tervist toetavaid tegevusi ümber korraldanud. Kindlasti on neid organisatsioone, kus töökeskkonna arendamiseks ja tingimuste parandamiseks raha napib või täiesti puudub. Ettevõtlikumad tööandjad on aga leidnud töötajate tervise toetamiseks paindlikke lahendusi.

Milles näete selles valdkonnas Eestis kõige suuremaid probleeme? Ühelt poolt napib teadlikkust töökeskkonnas tervist mõjutavate faktorite kohta ja seda nii töötaja kui ka tööandja aspektist lähtuvalt. Teisalt napib vastutust - tervis oleks justkui teise poole korraldada.

Meil on väga häid näiteid edumeelsetest ettevõtjatest, samas üldine keskmine tase võiks kindlasti parem olla.

Miks tasuks ettevõtetel ühineda tervist edendavate töökohtade võrgustikuga TET? Võrgustik pakub liikmetele koolitusi, nõustamist ja võimalust osa saada teiste kogemustest.

Selveris töötab ligi 2500 inimest 37 üksuses ning seepärast oleme valinud terviseedenduses pigem konkreetse üksuse ootustest ja vajadustest tuleneva lähenemise, kuigi üksikuid tegevusi viime ellu ka tsentraalselt. Eelkõige peame tööandja rolliks tervisega seotud ohtude ja riskide maandamist, aga ka motiveerivate tegevustega töötajate tervise väärtustamist.

Kaubanduses on tervisega seotud riskid nii füüsilised kui ka psühholoogilised. Selleks, et riske maksimaalselt maandada, oleme võimaldanud kõikidele töötajatele koolitusi, et nad oskaksid tervisega seotud ohtudega arvestada ja neid ennetada.

Näiteks kauba väljapanija peab kindlasti teadma nippe, kuidas seljale mitte liiga teha ning klienditeenindaja oskama keerukatest olukordadest nii välja tulla, et hiljem ei jääks probleem kripeldama. Väga oluline on tagada ka tingimustele vastav tööriietus ning ergonoomiline töökoht. Laoruumide töötajatel on eri riided erinevas temperatuuris töötamiseks ning kassapidajatel on võimalus töötada nii püsti kui ka istudes, neil on ergonoomilised kassaklaviatuurid ning vajadusel ka jalatoed.

Töötajaid motiveerivale terviseedendusele oleme samuti mõelnud ning sõlminud soodsad koostöölepingud paari tervisekeskusega, et töötajad saaksid tavahinnast soodsamalt sporti teha. Pakume ka mõnes üksuses võimalust käia massaažis soodsa hinnaga. Töötaja ei pea kulutama eraldi aega salongi minekuks, vaid saab kasutada teenust töökohal. Osas kauplustes on lisaks ka teisi teenuseid, näiteks ühes Selveris on võimalik töötajatel saada kaaniravi.

Tööandja roll on muu hulgas tõsta teadlikkust, sest ennetav tegevus on märksa tõhusam kui hiljem haigustega võidelda. Näiteks tellisime tervisesõbraliku ettevõtte tiitliga kaasnenud auhinnaraha eest kõikidesse üksustesse ajakirjad Kodutohter ja Tervis Pluss.

Terviseedenduse eest vastutavad nii personaliosakond kui ka kõik üksuste juhid. Kõigile kauplustele ja köögile on selleks eraldatud ka eelarve, mille raames on juhatajatel võimalus ettevõtmisi planeerida.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09
Otsi:

Ava täpsem otsing